"

Google autá vyrážajú po Slovensku: Zmapujú 20 miest!

04. 04. 2012 14:00 - Špeciálne Street View autá navštívia dve desiatky historicky či kultúrne dôležitých slovenských miest.
Vozidlá Street View 11. apríla vyrazia do slovenských ulíc.
Autor: anc
 
 
 

Po oznámení zámeru v roku 2010, vyrazia autá 11. apríla do ulíc 19 slovenských miest, vrátane hlavného mesta Bratislavy. Cieľom Googlu je zachytiť historicky a kultúrne dôležité miesta a mestá na Slovensku v podobe panoramatických fotografií, ktoré neskôr pribudnú na Mapách. Autá budú jazdiť len na verejne dostupných priestranstvách a fotodokumentácia sa bude následne niekoľko mesiacov spracovávať pomocou špeciálnej technológie na ochranu súkromia. Tá automaticky rozmazáva tváre a ŠPZ áut tak, aby ich nebolo možné identifikovať.

Street View autá začnú so zberom fotodokumentácie v devätnástich slovenských mestách, ktorých ulicami sa čoskoro budú môcť virtuálne prechádzať používatelia z celého sveta. Autá bude možné vidieť v Banskej Bystrici, Bardejove, Bratislave, Humennom, Komárne, Košiciach, Leviciach, Liptovskom Mikuláši, Martine, Nitre, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Prievidzi, Rimavskej Sobote, Spišskej Novej Vsi, Trenčíne, Trnave a Žiline.

„Služba Street View ponúka malebným krajinám a  ich mestám s bohatou kultúrou a históriou príležitosť dať o sebe vedieť, prilákať nových návštevníkov a podporiť rozvoj cestovného ruchu  v regiónoch. Veľký záujem o službu zo strany samotných používateľov po oznámení nášho zámeru nás presvedčil, že jej uvedenie na Slovensku je pre nás prioritou,“ hovorí Rasťo Kulich, Country manažér slovenského Googlu.

Google spúšťa verejnosťou očakávaný projekt Street View po ukončení rokovaní s Úradom na ochranu osobných údajov SR a splnení všetkých lokálne špecifických podmienok pre ochranu súkromia.

Vozidlá Street View 11. apríla vyrazia do slovenských ulíc.

Vďaka tejto funkcii sa môžu používatelia virtuálne preniesť na rôzne miesta a overiť si, kde sa nachádzajú hotely, obchody alebo reštaurácie, ktoré plánujú navštíviť.

Dôležitým aspektom pri zbere fotodokumentácie je ochrana súkromia. Pred akýmkoľvek zverejnením zozbieraných snímok dochádza k ich spracovaniu a pomocou špeciálnej technológie sa tváre ľudí a poznávacie značky budú rozmazávať tak, aby ich nebolo možné identifikovať a chránilo sa ich súkromie. Aj po spustení samotnej funkcie Street View je umožnené veľmi jednoduché dodatočné odstránenie obrázkov vďaka funkcii „Nahlásiť problém“ (Report a problem) priamo na snímku. Na žiadosť používateľa bude možné úplne vymazať nielen jednotlivca, ale aj jeho dieťa, auto, či dokonca aj celý dom.

Technológia Street View sa využíva aj v špeciálnych projektoch, ako je mapovanie UNESCO pamiatok,

Autor:  ADAM.sk

NAJČÍTANEJŠIE

 

ADAM GIRL

 

ANKETA

 

MACHO