"

Príjemné prekvapenie z Moskvy: Crossover Lada XRAY

02. 09. 2012 06:00 - Príchod Steva Mattina do ruskej automobilky AvtoVAZ nesie svoje prvé ovocie v podobe príťažlivého konceptu Lada XRAY.
Lada XRAY: Pre ruskú automobilku to je veľký pokrok
Autor: aac
 
 
 

Štúdie a koncepty nesúce značku Lada v porovnaní s výtvormi dizajnérskych centier svetových automobiliek pôsobili dosiaľ vo väčšine prípadov ako diela nadšencov postavené niekde v garáži. Teraz sa situácia otáča o 180 stupňov a jednou z najzaujímavejších noviniek 16. autosalónu v Moskve sa stáva koncept crossoveru Lada XRAY.

VIDEO: XRAY v plnej kráse

Za túto novinku je zodpovedný šéfdizajnér AvtoVAZ Steve Mattin, ktorý pracoval vyše 17 rokov pre Mercedes-Benz a v rokoch 2005 až 2009 bol šéfdizajnérom Volva. Do roku 2011 pôsobil ako nezávislý konzultant, a od roku októbra 2011 pracuje pre ruskú automobilku.

Lada XRAY

Lada XRAY má naznačiť, akým smerom sa bude v budúcich rokoch uberať dizajn automobilky. Nejedná sa teda o koncept, ktorý by priamo predchádzal konkrétnemu sériovému modelu, aj keď so svojou moderne strihnutou trojdverovou karosériou a vyššou svetlou výškou by si ho veľa zákazníkov vedelo predstaviť ako moderného nástupcu Nivy. Z konceptu vystaveného v Moskve sa do sériovej výroby s najväčšou  pravdepodobnosťou dostane členenie prednej masky. Svetlomety spolu s maskou chladiča, časti nárazníku a vstupy vzduchu vytvárajú veľké písmeno X, ktoré je použité aj v názve konceptu. Práve toto riešenie sa možno stane poznávacím znamením spájajúcim budúce Lady.

Lada XRAY

Ruská automobilka bohužiaľ k Lade XRay nezverejnila žiadne bližšie informácie, ktoré by spresnili jej rozmery, alebo techniku ukrytú pod karosériou. Koncept má priťahovať pozornosť iba dizajnom exteriéru a štvormiestneho interiéru. Ten je s ohľadom na pomery panujúce v interiéroch sériových áut Lada pomerne luxusný s koženými sedadlami a infotainmentovým systémom.

Lada XRAY

Neoficiálne zdroje uvádzajú, že prvá sériová Lada s dizajnom vychádzajúcim z konceptu XRAY by sa mohla predstaviť v roku 2015 a v rovnakom čase by mala byť spustená aj jej výroba.

Lada XRAY

Autor:  Auto.cz, Ondřej Pavlůsek

NAJČÍTANEJŠIE

 

ADAM GIRL

 

ANKETA

 

MACHO