"

Energetický nápoj vs. káva: Čo nás povzbudí viac?

26. 12. 2012 12:00 - Energetické nápoje sú zdraviu škodlivé. Ak sa konzumujú vo veľkom a pravidelne, hrozia nám ochorenia.
Farebná voda, alebo radšej tmavá voda?
Autor: aas/ puo
 
 
 

Najhoršia je kombinácia energetického nápoja s alkoholom. Podľa britských vedcov ale nemajú ľudia dôvod piť energetické nápoje vôbec, ani keď sú ospalí a potrebujú predĺžiť stav bdelosti. Energetické nápoje nie sú o nič silnejšie ako šálka dobrej kávy. Síce obsahujú taurín, guaranu a ženšen, neexistujú ale žiadne jasné dôkazy, že tieto látky skutočne zvyšujú výkonnosť človeka. „Dosiaľ sa ľudia iba domnievali, že tieto látky zvyšujú fyzickú a psychickú výkonnosť. Ale nové výskumy naznačujú, že o týchto účinkoch môžeme skôr iba pochybovať, väčšinu účinkov v energetických nápojoch môžeme pripísať na vrub vysokej koncentrácii kofeínu,“ cituje autorov štúdie denník Daily Mail.

Podľa britských vedcov má rovnako dobrý účinok ako energetický nápoj osladený hrnček silnej čiernej kávy z čerstvo upražených a pomletých zŕn. V energetických nápojoch je koncentrácia kofeínu štrnásťkrát vyššia ako v akýchkoľvek iných sladených nápojoch.

Autor:  Famous

NAJČÍTANEJŠIE

 

DR. ZVIERA RADÍ

 

ANKETA

 

SEX