"

Rady pre domácich majstrov: Druhá šanca pre starý nábytok

09. 01. 2016 14:00 - Aj vy máte doma nábytok, na ktorom sa po rokoch prejavil neľútostný zub času? To však nemusí byť dôvod na jeho vyhodenie. S oživeným vzhľadom môže slúžiť ďalšie roky.
Staré dobré veci si zaslúžia ostať zachovalé.
Autor: getty images
 
 
 

Myslíte si, že to nedokážete, alebo vás odrádza brúsenie, pri ktorom sa nielenže riadne zapotíte, ale všade okolo narobíte neporiadok? Nezabúdajte, že pokrok ide dopredu a dnes už existujú farby, vďaka ktorým tá najhoršia robota odpadne. Stačí pod skriňu, stoličku, stôl či dvere podložiť papier a môžete začať maľovať!

renovácia stoličky Výhody renovácie
Ak sa rozhodnete oživiť vzhľad starších kúskov, ktoré vám už po rokoch pripadajú nudné, nielenže ušetríte, ale doma vám ostane oveľa pevnejší a kvalitnejší kus nábytku, ako ponúkajú obchodné reťazce. Tie síce na prvý pohľad vyzerajú k svetu, ale väčšina z nich je vyrobená skôr na ozdobu ako na používanie.

Nábytkový striptíz
Ak ste sa rozhodli niektorou z týchto úprav obnoviť nábytok, najlepšie je úplne ho vyprázdniť a odstrojiť až na korpus. Bude sa s ním lepšie pracovať. Vyberte von zásuvky a police, odmontujte dvierka, odstráňte všetky pánty, kľučky a úchytky.

Nožičky pridať alebo skrátiť?
Po vyčistení môžete na každom kuse urobiť zopár drobných úprav. Ak skrinkám, ktoré boli doteraz položené na podlahe, priskrutkujete sústružené, nízke, tučné alebo štíhle nohy, aj ten najfádnejší kus, ktorý mal predtým vzhľad obyčajnej škatule, bude vyzerať dobre. Úplne inak ukáže aj stolík, ak mu nohy napríklad skrátite.

Čo môžete na nábytku zmeniť?
- farbu korpusu, dvierok, zásuviek
- pridať alebo skrátiť nožičky
- vymeniť alebo natrieť úchytky a pánty
- nalepiť reliéfne ozdoby
- prilepiť nové lišty
- dekorovať povrch

pánty na nábytok

Pridajte ozdoby
Aby váš nábytok nevyzeral ako kancelársky, plochu rozčleňte rámikmi z latiek alebo reliéfnymi lištami. Stačí ich na povrch nalepiť. Pekne vyniknú, ak ich pred lepením od podkladu farebne odlíšite. Hladké plochy tak okamžite získajú hĺbku a tiene.


stará stolička Milión možností
Okrem výberu farby sa musíte rozhodnúť pre lesklý alebo matný vzhľad, prípadne patinu alebo inú techniku úpravy povrchu. Celkový vzhľad môže oživiť pruhovaný detail, pásik namaľovaný valčekom, pečiatky, ornament, vlastný obrázok, kontúry... Zásuvky, dvierka či pracovné dosky budú odrazu vyzerať úplne inak.

Zmenené dvierka a zásuvky
Namiesto eurozávesov sa k niektorým štýlom hodia obyčajné pánty, ktoré stačí bez zahlbovania a prácneho vymeriavania len priskrutkovať o korpus a dvierka. Vzhľad nábytku oživíte aj rôznymi ozdobami, úchytkami či pántmi. Tabu nemusí byt ani pletivo namiesto sklenej výplne. Pohrať sa môžete aj so zásuvkami. Nemusia mať vysúvanie na lištách. Ak ich na rube navoskujete, kĺžu sa po policiach ako po ľade. A takýchto skrýš si môžete urobiť presne na mieru, koľko len chcete.

Ako zrenovovať starú stoličku:
Čo budete potrebovať: handričku, dekoratívne farby Chalk Paint ™, štetec, valček, šablónu

 renovácia stoličky   1. Po odmastení a vyčistení od prachu celú stoličku natrite farbou a nechajte ju dobre vyschnúť.
 renovácia stoličky   2. Šablónu priložte k povrchu stoličky, na valček naneste malé množstvo farby a párkrát ním prejdite po šablóne.
 renovácia stoličky   3. Po vysušení naneste štetcom na dekor vosk a dobre ho rozotrite, aby vytvoril súvislú vrstvu.
 renovácia stoličky   4. Na druhý deň navoskovanú časť stoličky preleštite jemnou handričkou a môžete ju začať používať.


Odborník radí:
O tom, ktorý kus nábytku sa oplatí renovovať, sa nerozhodujte podľa vzhľadu, ale jeho stavu. Popraskaný lak, zlomená noha alebo nevyhovujúca farba nie sú takým defektom, ktorý by bránil ich obnove. Ak sa už do takejto práce pustíte, nechajte každému procesu svoj čas. Napríklad sušenie sa dá urýchliť fénom, ale väčšina techník vyžaduje trpezlivosť. Odmenou vám bude nielen krásny solitér, ale aj dobrý pocit z jeho záchrany.
Eva Kyselovičová, lektorka, www.navidieku.sk
 

renovácia stoličky

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama
Autor:  NOVÝ ČAS Bývanie, Daniela Mýtna,

NAJČÍTANEJŠIE

 

REKONŠTRUKCIA

 

HOBBY

 

ANKETA

 

TECHNIKA