"

Prečo mali dinosaury zvláštne rohy a štíty?

28. 01. 2016 06:00 - Paleozoológovia roky špekulujú o tom, prečo majú niektoré dinosaury toľko bizarných výrastkov na tele. Nové výskumy prinášajú jasnejšiu odpoveď.
Velociraptor mongoliensis vs. Protoceratops andrewsi
Autor: getty images
 
 
 

Primárne sa ponúka odpoveď, že slúžia ako ochrana pred predátormi. Lenže podľa najnovších výskumov môže za tieto útvary skôr sexuálny výber a konkurencia. Tak ako je to pri niektorých dnes žijúcich stavovcoch. Napríklad jelene síce používajú svoje parohy k súbojom počas ruje, primárne ale ich stavba a štruktúra veľa napovedá o ich kondičke a zdraví, ale pravdepodobne je to primárne ozdoba, až potom zbraň. A hoci do úzkych zahnaný jeleň môže použiť parohy k sebaobrane, primárnou funkciou je vonkajšia symbolika jeho sexuálnej zdatnosti. Teda parohy dávajú samiciam a ostatným samcom jasne najavo, aký zdatný a kvalitný jedinec pred nimi stojí. A podobne to malo prebiehať aj u dinosaurov. Výrastky, štíty a ostne sa menili s vekom jedinca.

Britskí vedci to zistili u 37 kostrových pozostatkoch druhu Protoceraops andrewsi. S pribúdajúcim vekom jedincov sa výrastky na tele zväčšovali. Neslúžili teda primárne k obrane, ale hrali dôležitú úlohu v pohlavnom výbere druhu. Samce vyššieho veku či zdatnejšie a geneticky kvalitnejšie jedince mali výrastky väčšie. A teda väčšiu šancu u samíc aj pri súbojoch s konkurentmi. „Tieto znaky boli evolúciou vytvorené ako znaky spoločensko - sexuálnej dominancií,“ tvrdí David Hone z londýnskej univerzity Queen Mary.

Autor:  Famous

NAJČÍTANEJŠIE

 

KURIOZITY

 

DR. ZVIERA RADÍ

 

TECHNIKA