"

Na Mesiaci bude živo, vedci tam chcú variť pivo

24. 01. 2017 17:30 - Kvasenie piva na Mesiaci sa môže zdať bežnému smrteľníkovi ako zbytočný experiment a plytvanie peňazí na nevýznamné pokusy.
Svetlé sa možno bude volať Privrátená strana Mesiaca.
Autor: getty images
 
 
 

Ale podľa kalifornských a indických astronómov je to dôležitý projekt. S indickou výpravou chcú k Mesiacu poslať špeciálne nádoby s pivným rmutom a kvasinkami, aby tu vyrobili prvé vesmírne pivo. Projekt má pomôcť pochopiť správanie kvasiniek na Mesiaci pre prípadnú výrobu liekov a potravín určených astronómom dobývajúcim Slnečnú sústavu.

Hoci výroba piva v pivovare má oddelené fázy kvasenia a dozrievania, v experimente kalifornských vedcov budú obe fázy kombinované, aby nemusel byť uvoľňovaný oxid uhličitý do vnútornej atmosféry vesmírneho stroja. „Naša nádoba je navrhnutá podľa súčasných fermentačných procesov. Obsahuje tri sektory, horný je naplnený pivným rmutom, druhý kvasinkami. Keď plavidlo pristane na Mesiaci s našim pokusom, otvorí sa poklop a vypustí sladový rmut do druhého sektoru, aby sa mohol zmiešať s kvasinkami. Hneď ako  pivo vykvasí, druhý poklop vypustí kal do tretieho sektora a oddelí hotové pivo od kvasníc,“ vysvetlil jeden z autorov projektu Srivaths Kaylan. Vesmírna loď TeamIndus vyletí na Mesiac 28.12. 2017.

Autor:  Famous

NAJČÍTANEJŠIE

 

DR. ZVIERA RADÍ

 

ANKETA

 

SEX