"
 

Návod ako upliesť poriadny korbáč na šibačku: Krok za krokom

12. 04. 2009 09:00 - Ten prezradil jeden z najvyhlásenejších pletačov korbáčov na Vysočine v Čechách. František Vacek z Polné vie upliesť prakticky čokoľvek.
Ilustračné foto
Autor: Archív
 
 
 

Keby vraj nejaký pes zastal, tak pán František by ho určite dokázal opliesť vŕbovými prútikmi, smejú sa umeniu čulého dôchodcu jeho priatelia. Na Veľkú noc je už v Polné známy tým, že každý rok predstaví svojim priateľom nový model prúteného korbáča.

Do korbáča už zaplietol fľašu na slivovicu, lyžicu na obúvanie topánok, obrovský úspech vraj zožali korbáče, kde v rukoväti bol zapletený štamperlík na pálenku. Vo svojej zbierke má dokonca teleskopický korbáč a ďalšie prútené kuriozity. Sťažuje sa však, že vŕb a kvalitného prútia je v prírode stále menej. "Najvhodnejší čas a rezanie vŕbového prútia je už od konca novembra do konca februára. Teraz už prútiky začínajú pučať a je to zlé," vraví skúsene pán Vacek.


Ako na to: Z ôsmych vŕbových prútov:

Na pletenie je najvhodnejšia biela vŕba, ktorá rastie pozdĺž vodných tokov a ktorá má pružné nelámavé výhonky. Pred použitím prúty na nejaký čas namočíme.


Postup:

 

korbac01.jpg Najskôr jeden z prútov asi meter dlhých nožom rozpolíme, aby sme si vyrobili časť na omotávanie rukoväte korbáča
korbac02.jpg Pripravíme si 8 rovnako dlhých a hrubých prútov
korbac03.jpg Na koniec vložíme palec od spodného konca omotávanej časti
korbac04.jpg Začneme omotávať rozpolený prút smerom k špičke korbáča
korbac05.jpg Dĺžka vznikajúcej rukoväte by nemala byť väčšia ako12 centimetrov
korbac06.jpg Prečnievajúce prúty pod držadlom urežeme
korbac07.jpg Korbáč potom splietame špičkami prútov smerom k sebe. Zväzok prútov rozdelíme do vejára na polovicu. Do každej ruky vezmeme jednu polovicu prútov, teda štyri.
korbac08.jpg Prútik, ktorý je najvyššie nahor jednej strany, vložíme medzi prútiky na druhú stranu a spodkom ho vrátime späť na svoju stranu, avšak úplne nadol.
korbac09.jpg To isté opakujeme úplne zrkadlovo na druhej strane a striedame pravidelne ľavú a pravú stranu vejára prútov.
korbac10.jpg Prútiky držíme pri spletaní čo najnižšie a uťahujeme ich smerom od seba do strán.
korbac11.jpg Na konci sa medzi prúty zapletie motúz, ktorým korbáč pevne zviažeme. Ten potom môžeme zamaskovať farebnými stuhami.

 

Autor:  blesk.cz, ČAD, lena, pes

NAJČÍTANEJŠIE

 

DR. ZVIERA RADÍ

 

ANKETA

 

SEX