"
 

Obklady - ako na to!

15. 01. 2008 11:31 - Nové obklady do kúpeľne? Pre odborníka jednoduchá záležitosť. Nechcete to však skúsiť sami? Nasledujúce riadky vám ukážu ako.
So škárovaním môžeme začať až po zatvrdnutí lepidla.
Autor: Archív
 
 
 

Výber obkladačiek

Vyberať môžete z veľmi širokej škály rozmerov. Najčastejšie sú dlaždice s dĺžkou hrany 15 cm. V poslednej dobe sú módne väčšie rozmery, pôsobia veľkoryso a zväčšujú priestor. Zaujímavé sú i mozaiky, ich výhodou je, že uľahčia obloženie napríklad zaoblených plôch. Vo farbách sa nemusíte obmedzovať iba na bielu. Avšak pozor, každý výrobca má svoj vzorník farieb i rozmerov a ich kombinácia by mohla spôsobiť nepríjemné komplikácie. Z hľadiska vášho výberu bude nakoniec najdôležitejšie, kam obklady vyberáte a aká tam bude prevádzka. Glazované dlaždičky majú povrch odolný voči vode a nečistotám. Ich spodný materiál (črep) je krehký, pórovitý a nasiakavý. Pokiaľ počítate s vyšším mechanickým namáhaním alebo vyžadujete mrazuvzdornosť, orientujte sa na dlaždičky slinuté. Zvyčajne nemajú povrchovú glazúru, bývajú tvrdé a pevné, odolné proti mechanickému poškodeniu, sú nenasiakavé.

Pred nákupom

Pred nákupom si najprv premerajte obkladanú plochu, spočítajte spotrebu celých dlaždíc a dlaždice, ktoré budete rozmerovo upravovať kvôli výpočtu radšej započítajte tiež ako celé. Pridajte rezervu asi 10 až 15 %. Nakupujte celú zásobu naraz a skontrolujte si podľa značenia výrobcu farebný odtieň i výrobnú dávku.

Akú technológiu obkladania zvoliť

Dnes sa väčšinou používa lepenie na tenkú vrstvu lepidla. Táto technológia je jednoduchšia, možno ju však použiť iba vtedy, ak je obkladaná plocha dokonale rovná a hladká. Inak budete musieť stenu zrovnať novou omietkou alebo lepiť dlaždice klasickým spôsobom na silnú vrstvu malty.

Lepidlá

Môžete vyberať z lepidiel na báze cementu. Sú vhodné na väčšinu bežných spôsobov použitia, sú i odolné voči vode a mrazu. Na hladké povrchy a miesta dynamicky namáhané je možno voliť lepidlo disperzné. Za vyššiu odolnosť zaplatíte ich vyššou cenou. Ak vyžadujete odolnosť proti chemikáliám alebo aplikáciu na povrch, s ktorým by sa iné lepidlá nespojili, môžete použiť najdrahšie lepidlá dvojzložkové.

Príprava povrchu

Povrch steny musí byť rovný, pevný a primerane hladký. Nerovnosti, napríklad otvory po skobách, praskliny alebo hrboľatý povrch či dokonca rozdiely vo zvislosti stien musíte najprv vyrovnať tmelom alebo omietkou. I stenu s nepevným povrchom bude lepšie ošetriť aspoň penetračným náterom alebo novou omietkou. Nakoniec celú stenu omyjete od všetkých starých i nových nečistôt, mastnoty a prachu. Dnešné lepidlá umožnia lepiť obklady nielen na steny s finálnou omietkou, ale i priamo na pórobetón s penetračným náterom, taktiež na sadrokartón, drevené, drevotrieskové a iné aglomerované dosky. Penetračné nátery sa predávajú hotové, môže nám však poslúžiť i zriedený latexový náter alebo náter z nariedeného lepiaceho tmelu.

Rezanie dlaždíc

Niektoré dlaždice budeme musieť rozmerovo upravovať alebo v nich vyrobiť otvory na inštalačné potrubie, zásuvky a vypínače. V najnutnejšom prípade môžeme na rezanie dlaždíc použiť rezač na sklo alebo ručnú pružinovú rezačku. Lepších výsledkov dosiahneme s kvalitnou veľkou rezačkou na dlaždice. Ak bude okraj dlaždice po nalepení viditeľný, môžeme ho ešte zabrúsiť. Zložitejšia je výroba otvorov v ploche dlaždice. Malý otvor vyvŕtame vrtákom do steny. Vŕtame s vypnutým príklepom. Aby nám vrták po hladkom povrchu nekĺzal, urobíme si v mieste vrtu znamienko dierovačom alebo miesto prelepíme lepiacou páskou a ceruzkou si vyznačíme miesto vrtu a vŕtame cez túto pásku. Na väčšie otvory je najvhodnejšie použiť špeciálny vykružovací vrták s diamantovým ostrím. Pomôcť si môžeme tak, že vyvŕtame jeden otvor malým vrtákom a zväčšíme ho na potrebný rozmer pílkou alebo obvod potrebného otvoru obvŕtame menším vrtákom viacerými vrtmi a tie potom prepojíme sekáčom a zvyšok vylomíme.

Škárovanie

So škárovaním môžeme začať až po zatvrdnutí lepidla. Tmel sa predáva v bielej farbe, ale i v ďalších odtieňoch. Nanášame ho pružnou stierkou, prebytky tmelu zotrieme vlhkou špongiou. Tmel v škárach uhladíme špeciálnym hladítkom. Škáru, kde by hrozilo opadanie tmelu, napríklad na styku obkladu s vaňou alebo umývadlom, škárujeme vode odolným sanitárnym silikónovým tmelom s protipliesňovou úpravou. Tmel nanášame aplikačnou pištoľou z kartuše.

Mozaiky, lištely, plastické prvky

Miesto bežných dlaždíc môžeme použiť módnu mozaiku. Mozaika sa predáva v blokoch vystužených textilnou sieťkou. Spracováva sa vcelku bežným spôsobom, jej pravidelné usadenie na stenu je však náročnejšie. Obkladanú plochu si môžeme skrášliť napríklad listelami. Môžu byť ťažšie a musíme preto nanášať lepidlo nielen na obkladanú plochu, ale i na lepený obklad. Pomerne náročné bude ich rezanie v rohoch – budeme ich musieť zrezať do uhla 45° a zaistiť ich náväznosť na oboch susedných stenách.

Lepenie obkladu na silnú vrstvu malty

Pri lepení obkladov na silnú vrstvu malty používame dobrú cementovú maltu. Nanášame ju vo väčšom množstve priamo na zadnú stenu obkladačky. Po pritlačení na stenu dlaždičku zrovnáme, musíme dávať väčší pozor i na rovinnosť vo zvislom smere. Vrstva malty by mala byť asi 15 až 25 mm. Ďalší rad obkladačiek môžeme umiestniť až po zatvrdnutí spodného radu. Je vhodné po nalepení každej dlaždičky doplniť maltou priestor za jej hornou hranou – s miernym presahom.

Pracovný postup

01. Prácu začneme prípravou podkladu. Vyplníme všetky trhliny, otvory po vypínačoch a zrovnáme plochu do roviny.

02. Pripravíme si nástroje a materiál, aby sme mohli prácu vykonať bez prerušovania. Rozmeriame si plochu, ktorú budeme obkladať a pripravíme sa k založeniu prvého radu. Na jeho presnosti záleží úspech ďalšej práce. Pracujeme tak, aby sme sa vyhli zbytočnému rezaniu dlaždíc na malé diely.

03. Priamo na obkladanú plochu si nanesieme zubovou stierkou v rovnomernej vrstve lepidlo.

04. Môžeme založiť prvý rad. Pod prvý rad obkladačiek si položíme vodorovne vhodnú lištu ako dosadaciu latku. Začať s obkladaním prvého radu už priamo od podlahy budeme môcť skôr výnimočne, len vtedy, ak bude podlaha ideálne rovná.

05. Väčšinou bude vhodnejšie prvý rad obkladačiek vynechať a vrátiť sa k nemu neskôr. Dosadaciu latku si potom upevníme mierne pod úrovňou budúceho druhého radu a začneme s obkladaním na tejto latke. Spodný rad doplníme neskôr. Pri jeho montáži každú dlaždicu zmeriame samostatne.

06. Pravidelnosť škár nám zaistia vymedzovacie krížiky. Kladieme ich do škár medzi dlaždicami. Do krížikov spodného radu umiestňujeme dlaždice druhého i ďalších radov.

07. Dlaždice usadíme na určené miesto mierne zo šikma a pritlačíme. Každú dlaždičku dobre vtlačíme do lepidla, aby naň priľahla aspoň 80 % plochy. Vhodné je i šetrné priklepnutie gumovým kladivom.

08. Miesto krížikov môžeme do škár vložiť plastové alebo drevené klinky. Dobre poslúžia zvlášť v prípade, ak budú mať dlaždice rozmerové odchýlky a pravidelnosti obkladu bude nutné napomôcť individuálnou korekciou.

09. Po nalepení obkladačiek v ploche môžeme prejsť na miesta, pre ktoré budeme dlaždice rozmerovo upravovať. Správny rozmer si vymeriame hneď na rezanej dlaždici. Lepidlo si nanesieme najlepšie priamo na dlaždicu.

10. Ak máme obkladanú plochu hotovú, môžeme pokračovať škárovaním. Škárovací tmel votrieme do škár pružnou stierkou, nanášame ho smerom diagonálnym na škáry a nanášanie opakujeme radšej niekoľkokrát. Prebytok zotrieme špongiou alebo handrou a vhodným hladítkom začistíme škáry. Použiť môžeme i obyčajnú ceruzku.

11. Najvhodnejším nástrojom na rezanie dlaždíc je veľká ručná rezačka. Použijeme ju vtedy, keď potrebujeme rovný rez. Vlastný rez uskutočníme ťahom jazdca pri miernom tlaku na jeho páku. Nakoniec dlaždicu tlakom cez rovnú pevnú hranu odlomíme.

12. Univerzálnym nástrojom na pravidelné i nepravidelné výrezy je ručná pílka na dlaždice. Umožní skrátenie dlaždice, výrezy ľubovoľných tvarov i vytvorenie otvorov v ploche.

13. V núdzi a pri menšom rozsahu prác môžu poslúžiť i malé rezačky a rezače. Sú vhodné skôr na obkladačky, dlaždice zo slinutých materiálov s nimi budeme rezať len ťažko.

14. Pri menších úpravách a v prípade nepravidelných rozmerov môžeme použiť kliešte a obkladačky vyštipovať.

15. V prípade tvrdých materiálov a nepravidelných rozmerov bude užitočné použiť uhlovú brúsku.

16. Orieškom môže byť vytvorenie otvorov na vypínače a na vyústenie vodovodného potrubia. Na dlaždicu si najprv vymeriame ich umiestnenie.

17. Guľaté otvory na vypínače alebo vyústenie vodovodného potrubia najlepšie vyrežeme vykružovacou pílou. Možno ju kúpiť ako nástavec na vŕtačku alebo ako doplnok rezačky dlaždíc.

18. V núdzi poslúži opäť uhlová brúska a opatrné vyštipovanie.

19. Na obloženie vane a iných úžitkových predmetov si dlaždice prirežeme a lepíme ich každú samostatne. Škáru medzi vaňou a obkladom vyškárujeme pružným silikónovým tmelom. Škáru oblepíme lepiacou páskou, nanesieme tmel z kartuše a uhladíme ho navlhčeným prstom. Lepiacu pásku strhneme.

20. Rohy a okraje obkladanej plochy začistíme plastovou alebo kovovou lištou. Lištu vtlačíme do tmelu naneseného v ploche v správnej vzdialenosti od poslednej nalepenej dlaždice a priložíme okrajovú dlaždicu.

21. Lišty sú i najvhodnejším spôsobom začistenia rohov a hrán v prípade rôznych ríms a poličiek. Lištu vlepíme popísaným spôsobom a dokončíme obklad.

22. Viac práce nám dajú lištely a rôzne dekorácie. V tomto prípade bude najvhodnejšie si postup vopred „nasucho“ vyskúšať a hlavne dvakrát merať než raz chybne rezať.

23. Staršou technológiou, avšak na obkladanie nerovnej steny stále vhodnou, je lepenie na silnú vrstvu malty. Na každú obkladačku samostatne si miesto lepidla nanesieme bochník malty a pritlačíme ju na určené miesto. Tentoraz viacej záleží na presnosti zarovnania obkladačky. Inak postupujeme v zásade rovnakým spôsobom.

Zoznam materiálu, ktorý nám uľahčí nákup:

 • - dlaždičky, listely
 • - lepiaci tmel alebo dobrá cementová malta
 • - špárovací tmel
 • - silikónový tmel
 • - vymedzovacie krížiky
 • - penetračný náter
 • - rohové lišty
 • - maskovacia lepiaca páska
 • - rovná drevená laťka
 • - menšie klince

Zoznam náradia, ktoré je dobré mať po ruke:

 • - vodováha
 • - ceruzka
 • - šnúra
 • - kladivo
 • - gumová palička
 • - kliešte
 • - pílka na dlaždice
 • - špachtľa
 • - zubová stierka
 • - pružná stierka
 • - hubka a handra
 • - rezačka na dlaždice
 • - vrtačka
 • - vrtáky do steny
 • - vykružovací vrták
 • - úhlová brúska so špeciálnym kotúčom na rezanie
 • - dlažba
 • - vedro
 • - vanička
Autor:  Baumax

Súvisiace články

 

NAJČÍTANEJŠIE

 

REKONŠTRUKCIA

 

HOBBY

 

ANKETA

 

TECHNIKA