"

Nemáte na murovaný dom? Postavte si kontajnerový!

16. 02. 2011 17:00 - Vidina vlastného bývania za relatívne krátky čas a málo peňazí je lákavá predstava. Našťastie, vždy sa nájde niekto, kto ju aj rád mení na skutočnosť.
Domy z kontajnerov: Rýchlo postavené, obývateľné a lacné.
Autor: anc
 
 
 

Kontajnery ako lego
S nápadom bývať vo vyradených kontajneroch využívaných pri námornej preprave prišla vo svojich 84 rokoch Francúzka Blanche Geilerová. Stavba z kontajnerov totiž šetrí nielen čas, ale aj peniaze. Postaviť murovaný dom a skolaudovať ho trvá zvyčajne viac než rok, no v štýlovom kontajnerovom dome možno bývať už za dva mesiace. Kontajnerové bývanie v podstate nie je nič nové a aj ju samotnú inšpirovali projekty z Holandska, Anglicka, Kanady či Nemecka. Geilerovej vylepšenie spočíva v tom, že pospájaným kontajnerom dokázala dať rovnaký, možno aj nápaditejší vzhľad, než majú klasické domy. Táto pridaná hodnota sa ukázala dobrým krokom aj v predchádzaní problémov so stavebnými úradmi. Prepracovaným architektonickým plánom a použitím detailov typických pre klasické domy im tak umožnili začleniť sa do bežnej zástavby. Ich výhodou je, že majú rovnaké rozmery a možno ich spájať ako lego. Zvarením kontajnerov dokopy tak pokojne vznikne dom s plochou 100 m2, do ktorého sa zmestia 3 – 4 miestnosti. Vo Francúzsku vyjde kontajnerový dom asi na polovicu toho, čo by stál klasický dom. Stavby sú tepelne izolované a ich životnosť sa pohybuje okolo 100 rokov.

Blanche Geilerová navrhla domy z kontajnerov, v ktorých sa dá bývať už o 2 mesiace.

Blanche Geilerová navrhla domy z kontajnerov, v ktorých sa dá bývať už o 2 mesiace.

Toto „rýchle“ bývanie síce zaznamenáva obrovský rozmach, ale v krajinách, v ktorých s kontajnermi nemajú žiadne alebo len malé skúsenosti, si svoje miesto nečakane nachádza v krízových časoch, ako sú napr. povodne. Vtedy treba nájsť rýchle riešenie pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Z kontajnerov, ktoré nie sú bežným odpadom, ale sú vyrobené špeciálne na bývanie, sa už stavajú aj škôlky, ubytovne pre študentov, obchody, kancelárie, dokonca aj benzínové pumpy. Tieto stavby majú vynikajúce vlastnosti – nezhoria, nenapadne ich červotoč alebo pleseň. A pokiaľ ide o menšiu stavbu, ktorej majiteľa omrzí miesto, kde stojí, stačí ju rozobrať a vlakom alebo kamiónmi presunúť na iné miesto.


Stena z pneumatík
Americký architekt Michael Reynolds stavia už tri desaťročia lacné a sebestačné domy vyrobené z odpadu. Svojským spôsobom recykluje plechovky od piva, pneumatiky, sklené fľaše a ďalší už vopred „odpísaný“ odpad. Možno aj vďaka kreativite sa Reynolds vo všeobecnosti považuje za najvýznamnejšieho architekta odpadu. Jeho stavby sú zaujímavé nielen kvôli netradičnému stavebnému materiálu, ale aj z architektonického hľadiska – budia dojem stredovekých hradov či pyramíd. Jeho záujem o alternatívne stavby sa začal už po skončení strednej školy a k tejto myšlienke ho priviedla náhoda. Jeho otec doma skladoval množstvo použitých obalov zo spotrebného tovaru.

Stavby Michaela Reynoldsa majú netradičný stavebný materiál aj architektúru.

Stavby Michaela Reynoldsa majú netradičný stavebný materiál aj architektúru.

A tak v čase, keď nastala celonárodná kríza, pokiaľ išlo o stavebné drevo, nebolo Reynoldsa treba dlhšie presviedčať o hľadaní nových spôsobov výstavby obytných domov. Vyštudoval architektúru a svoju kariéru odštartoval s plechovkami, ktoré sa ukázali ako vynikajúci stavebný materiál. Boli lacné, ľahké a pevné. Nakoniec si nechal tehlu z plechoviek od piva aj patentovať. Michael Reynolds je známy aj ako zakladateľ spoločnosti Earthship Biotecture, ktorá po celom svete podporuje myšlienku trvale udržateľného rozvoja. So svojimi alternatívnymi stavbami však od začiatku bojoval s byrokraciou. Keď sa pokúsil postaviť prvý dom z plechoviek, asociáciu staviteľov to natoľko popudilo, že ho donútili stavbu prerušiť. Rozhodol sa preto plechovky vymeniť za pneumatiky. Boli takisto dostupné kdekoľvek a výhodnou sa ukázala aj ich nosnosť a odolnosť proti požiarom. Naplnil ich hlinou a staval pomocou nich chladné severné steny budov, pričom južná strana miestnosti bola presklená a slnečné lúče privádzali do stavby teplo. Vznikli tak domy, ktoré navyše využívali solárnu energiu a veterné turbíny na výrobu elektriny a teplej vody, zároveň recyklovali snehovú a dažďovú vodu. Náklady na ich chod sa prekvapujúco ukázali ako takmer nulové.

Pneumatiky sú dobre dostupným a odolným materiálom.

Pneumatiky sú dobre dostupným a odolným materiálom.

Autor:  NOVÝ ČAS Bývanie

NAJČÍTANEJŠIE

 

REKONŠTRUKCIA

 

HOBBY

 

ANKETA

 

TECHNIKA