21.12.2011 10:00 | Military

Takúto vojenskú silu má v rukách Kim Čong-un!

Svet nevie odhadnúť, ako sa zachová syn zosnulého diktátora
Svet nevie odhadnúť, ako sa zachová syn zosnulého diktátora
Zdroj: anc
Nový vodca Severnej Kórei zdedí zbedačenú, izolovanú krajinu a veľkú armádu vyzbrojenú delostrelectvom, chemickými zbraňami i malým jadrovým arzenálom.

Agentúra AFP pripravila prehľad základných údajov o armáde KĽDR, ktorá má odhadovaný ročný rozpočet štyri až sedem miliárd dolárov:


JADROVÉ ZBRANE
Severná Kórea má dostatok plutónia, aby zostavila šesť až sedem jadrových zbraní, uvádzajú medzinárodné odhady. Zostáva nejasné, či KĽDR dokáže vyrobiť jadrové hlavice pre svoje rakety, ale analytici predpokladajú, že je k tomuto bodu pravdepodobne blízko.

RAKETY
Severná Kórea má najmenej 1 000 rakiet rôznych typov vrátane niekoľkých s doletom presahujúcim 3000 kilometrov, uvádza juhokórejské ministerstvo obrany. Skúšobne odpálila tri interkontinentálne strely Tepodong.

CHEMICKÉ A BIOLOGICKÉ ZBRANE
USA a ich spojenci veria, že pri konvenčnej vojne by Južná Kórea svojho severného suseda premohla. Obávajú sa ale, že by Pchjongjang mohol použiť svoj arzenál chemických a biologických zbraní. KĽDR má rozsiahle zásoby 2 500 až 5 000 ton chemických zbraní, odhaduje ministerstvo obrany v Soule i analytici. To je dosť na napáchanie desivých škôd v Južnej Kórei. Chemické látky by mohlo rozsievať delostrelectvo, raketomety, balistické strely, lietadlá i vojenské lode. Sever má tiež program biologických zbraní, ale analytici uvádzajú, že nie je jasné, či Pchjongjang v tomto smere pokročil za výskum a vývojovú fázu. Predpokladá sa, že Pchjongjang vlastní antrax (sneť slezinná), yperit, sarín, botulotoxín a fosgén.

Diktátor je mŕtvy, nech žije Diktátor!

MUŽI V ZBRANI
Branná povinnosť sa začína od sedemnástich rokov. Ozbrojené sily v súčasnosti majú zhruba 1,2 milióna vojakov a krajina má tiež 7,7 milióna záložníkov. Severná Kórea má asi 23,5 milióna obyvateľov.

ARMÁDA
Armáda má širokú škálu ťažkých zbraní namierených na Soul. Arzenál zahŕňa 3 500 ťažkých bojových tankov, 560 ľahkých tankov, 2 500 obrnených bojových vozidiel pechoty, 3 500 kusov diel, 4 400 kusov samohybných diel, 2 500 raketometov, 7 500 mínometov, neznámy počet protitankových navádzaných striel a 11 000 protilietadlových diel. Tieto údaje vyplývajú z odhadov americkej vlády a analytikov.

NÁMORNÍCTVO
Námorníctvo má rozsiahlu flotilu ponoriek, ktorých počet sa odhaduje na 92. Má tiež tri fregaty, šesť korviet, 43 raketových lodí, 158 veľkých hliadkových lodí, 103 rýchlych torpédových lodí, viac než 334 lodí hliadkových síl, desať obojživelných plavidiel, dve pobrežné obranné raketové batérie, 130 vznášadiel, osem trpasličích lodí a štyri prieskumné.

LETECTVO
Vzdušné sily sú koncipované na rýchle údery cez hranicu na Južnú Kóreu. Odhadom majú 80 bombardérov, 541 stíhačiek, 316 dopravných lietadiel, 588 dopravných vrtuľníkov a najmenej jeden bezpilotný stroj, rovnako však nepočítané množstvo rakiet vzduch-vzduch a zem-vzduch.

 

Čítajte ďalej