26.3.2012 14:00 | Technika

Skúšali sme TV, ktorý ovládate hlasom a gestami

Miroslav Záhorec, produktový manažér AV divízie spoločnosti Samsung predvádza ovládanie televízora pohybom.
Miroslav Záhorec, produktový manažér AV divízie spoločnosti Samsung predvádza ovládanie televízora pohybom.
Zdroj: mah, Nový Čas
Novinka v podobe LED a plazmových televízorov, ktorú na slovenský trh v týchto dňoch uviedla kórejská spoločnosť Samsung, sa vyrába v Galante.

Predstavte si, že z akéhokoľvek dôvodu sa nemôžete dotknúť ovládača (ušpinené ruky) alebo ho dokonca neviete nájsť. Vtedy nastupuje na scénu technológia, pri ktorej svojmu televízoru alebo slovami rozkážete, čo má robiť, alebo mu jednoduchými gestami ukážete, akú zmenu má vykonať.

V otázke ovládania gestami ide o systém, ktorý sme mali možnosť pred časom vyskúšať napríklad na zariadení Kinect. Natiahnete dlaň smerom k televízoru, ten vás zaregistruje a vy následne hýbaním rukou do strán, krúžením či zatváraním dlane v päsť vyberáte z ponuky menu. Zariadenie má dokonca vstavanú pamäť na desiatky tvárí. Ako náhle si sadnete pred TV, táto vás dokáže rozpoznať a pripojí vás k už vytvorenému kontu. Ovládanie hlasom je naozaj dokonalá záležitosť. Jedinou nevýhodou je, že Slováci zatiaľ môžu využívať anglický alebo český mód. Pokyny sú však naozaj jednoduché a tak vie ovládať televízor napríklad i dieťa.

Smart Interaction je alternatívou diaľkového ovládača, kedy jeho použitie nie je vhodné alebo pohodlné. Vďaka zabudovanej kamere s vysokým rozlíšením a dvom mikrofónom pri rade inteligentných televízorov Samsung pre rok 2012 stačí, aby používateľ televízor pozdravil, čím aktivuje hlasové ovládanie, alebo vyslovil slová "web browser" a získal prístup online, prezeral si a vyberal výsledky hľadania, alebo zvýšil hlasitosť jednoduchým pohybom ruky.

Smart Content: V súčasnosti je k dispozícii 1 400 aplikácií pre inteligentné televízory, vrátane hry Angry Birds a televízneho kanálu Discovery Channel. Nový výkonný dvojjadrový procesor umožní zákazníkom získať okamžitý prístup k ešte rozsiahlejšej ponuke obsahu Samsung vďaka tomu, že budú môcť využívať a sťahovať si viac aplikácií a zároveň si pritom prehliadať internet alebo sledovať televízny program.

Smart Evolution: Spoločnosť dnes oznámila, že všetky nové inteligentné televízory pre rok 2012 sú „odskúšané“ pre budúcnosť. Balíček Evolution Kit, ktorý je prvým svojho druhu, bude každý rok vďaka technológii Samsung „systém na čipe" vybavený potrebným hardvérom aj softvérom. Prinesie tak lepší obsah a výkon do všetkých inteligentných televízorov vyrobených v roku 2012 alebo novších prostredníctvom vstupu na zadnej časti zariadenia.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie