5.4.2012 17:30 | Zaujímavosti

Nočná mora naživo: Kliešte sú najodolnejšie na svete!

Kliešť obyčajný prežil pobyt vo vákuu aj lúče elektrónového mikroskopu.
Kliešť obyčajný prežil pobyt vo vákuu aj lúče elektrónového mikroskopu.
Zdroj: acs
Odborný magazín New Scientist prišiel s najnovšou štúdiou ktorá hovorí, že práve kliešte sú najodolnejším hmyzom na svete.

Nepríjemné živočíchy, ktoré parazitujú na telách živých organizmov, sú pre nás odteraz ešte odpudivejšie. Sú totiž prvými organizmami, ktoré prežili „cestu“ cez skenovací elektrónový mikroskop. Prežili lúč elektrónov, tlak vo vákuu a predsa po tejto skúške žili ďalej.

Pravdou je, že výsledky tejto štúdie sú takpovediac náhoda. Zrejme vliezli neplánovane do laboratórneho exsikátora počas pokusu, ktorý vykonával Naohisa Tomosugi a jeho výskumný tím z Kanazawa Medical University. Následne už cielene vystavili kliešte životu vo vákuu či lúčom elektrónového mikroskopu a zvieratká opäť prežili. Počas pobytu vo vákuu nezaznamenali vedci žiadnu zmenu na správaní či životných pochodoch kliešťov (zrejme vtedy prestali dýchať). Po pôsobením lúčov mikroskopu však zistili, že hmyz zažil traumatický šok – nie však dostatočne silný na to, aby ich usmrtil.

Štúdia ukázala, že kliešte oficiálne porazili i majstrov v schopnosti prežiť v tvrdých podmienkach, známych ako Pomalky (Vodné medvedíky). Sú známe tým, že prežijú v akýchkoľvek podmienkach na Zemi a takisto prežili pobyt pod elektrónovým mikroskopom. V ich prípade sa tak ale stalo potom, čo dehydrované boli vyslané do vesmíru, vrátili sa a následne prešli skenerom.

Podľa vedcov by sme sa na základe výsledkom výskumu mohli od kliešťov učiť, ako prežiť v extrémnych podmienkach. Môžeme tak vytvárať modelové situácie ako sa správať v takýchto situáciách, alebo nám výskum pomôže odhadovať, ako by mohol vyzerať život organizmov na iných planétach.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie