10.3.2014 07:15 | Zaujímavosti

Na svete je prvý slovenský vrtuľník

Prešovský výrobca už s úspechom vyrába a predáva lietadlá Viper.
Prešovský výrobca už s úspechom vyrába a predáva lietadlá Viper.
Zdroj: Tomark
V spoločnosti najskôr predpokladali, že do roka bude na svete. „Nakoniec to trvalo tri roky. Pri vrtuľníkoch totiž ide o každý detail.

Povedali sme si, že by sme sa mohli posunúť ďalej. Začali sme zvažovať, či by sme v našich podmienkach dokázali vyrobiť vrtuľník,“ začal majiteľ spoločnosti Tomark, Daniel Tomko.

V spoločnosti najskôr predpokladali, že do roka bude na svete. „Nakoniec to trvalo tri roky. Pri vrtuľníkoch totiž ide o každý detail. Všetky maličkosti musia byť dotiahnuté do dokonalosti. Nie sú to lietadlá, ktoré majú krídla, ale stroj, ktorý sa dostáva do vzduchu iba vďaka vrtuli,“ pokračoval úspešný podnikateľ. Vznik nového stroja začal presnými výpočtami. „S tými nám pomohli na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Rám sme si navrhli a vyrobili sami. Rotorové listy máme z Francúzska. Motor je belgický. Srdcom vrtuľníka je prevodovka. Chceli sme ju kúpiť v Taliansku, ale nikto nám ju nechcel predať.Tak sme ju vyvinuli spoločne so strojárňami zo Sabinova. Model na kabíny, presklenie až po ovládanie tiež vznikli v našich dielňach,“ vysvetľoval majiteľ spoločnosti.

O odbyt sa neobáva. „Vrtuľník môžeme ponúkať po celom svete, o to strach nemám. Využívať sa dá rôzne. Na športové lietanie, výučbu do leteckých škôl, alebo ako helikoptéra na pozorovanie cestnej premávky, požiarov či hraníc,“ uzavrel Tomko.

pohonná jednotka: UL power (lhps)

Čítajte ďalej