4.12.2014 16:00 | Sex

Ako dopadla sexuálna výchova v ruských školách?

Ruská mládež sa v sexe musí spoliehať na samozdelávanie.
Ruská mládež sa v sexe musí spoliehať na samozdelávanie.
Zdroj: profimedia.sk / anc
V skratke by sme to opísali ako "Komu niet rady, tomu niet pomoci". Bohužiaľ aj tu platí, že kvôli pár jednotlivcov na to smutne dopláca väčšina.

Rusko zaberá horné miesta priečok v smutných rebríčkoch akými sú najvyššia miera potratov, nechcené tehotenstvá mladistvých, najvyššia miera infekcie pohlavnými chorobami u mladistvých, či v ich sexuálnom násilí a prostitúcii.

A to hlavne preto, že nemá žiadnu sexuálnu výchovu na školách. Ale pravdepodobne ani nikdy mať nebude. Kremeľ totiž prehlásil, že zavedenie sexuálnej výchovy na školách je proti „ruskej morálke a tradíciam“.

V krajinách, kde majú kvalitnú sexuálnu výchovu od útleho veku, je najmenej znásilnených, najmenej nechcených tehotenstiev u mladistvých, najmenej pohlavne nakazených tínedžerov, najmenej potratov mladistvých a hlavne najmenej ich prostitúcie. Lenže táto nespochybniteľná skutočnosť platná na mnohých miestach sveta sa nehodí do agendy náboženských fanatikov či iných zúfalcov neochotných čeliť pravde.

Ruský prezidentský poverenec pre riešenie otázky práv detí Pavel Astachov tvrdí, že zavedenie sexuálnej výchovy je proti ruskej morálke a tradíciam. A hoci niekoľko jeho kolegov z Európy s tým nesúhlasí, on trvá na opaku. „Často sa ma pýtajú, kedy zavedieme sexuálnu výchovu? A ja hovorím, že nikdy,“ odpovedal podľa agentúry Interfax na stretnutí s  rodičmi Astachov.

Do úradu bol Putinom obsadený v roku 2009, a odvtedy tvrdo vystupuje proti sexuálnej výchove na školách. "Najlepšou sexuálnou výchovou, ktorá tu je, je v skutočnosti ruská literatúra a literatúra všeobecne. Deti by mali viac čítať. Všetko tam je, všetko o láske a vzťahoch medzi dvoma pohlaviami,“ uviedol Astachov v roku 2013.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie