1.9.2015 17:30 | Adam Fitness

ADAM FITNESS: Dominika Multáňová

Môžete drieť koľko chcete a tráviť hodiny v posilňovni, no pokiaľ nedodržujete stravu, nikdy nedosiahnete vysnívanú postavu a úspech
Môžete drieť koľko chcete a tráviť hodiny v posilňovni, no pokiaľ nedodržujete stravu, nikdy nedosiahnete vysnívanú postavu a úspech
Zdroj: Dušan Křístek
Mladá mrštná lasička, asi tak by sme ju vedeli opísať tromi slovami. Je prísna aj sama na seba, a prekonávať sa jej už prinieslo vytúžené výsledky.  

Dominika Multáňová

Vek: 23 rokov

Miery: 85 - 63 - 85

Váha: 50 kg

Výška: 156 cm


Prečo a kedy nastal ten hlavný impulz, že si si povedala „Idem cvičiť, idem na sebe makať?“: Cvičenie a pohyb ako taký som milovala od detstva. Bola som veľmi hyperaktívne dieťa a rodičia mi vymýšľali rôzne krúžky a aktivity, no najviac ma oslovila športová gymnastika, ktorej som sa venovala od 8 rokov. V rámci nej sme sa zúčastňovali aj súťaží vo fitness, kde som bola úspešná a v 15 som sa rozhodla venovať profesionálne iba fitnessu. Čiže dalo by sa povedať, že cvičím a makám na sebe od malička. Cvičenie a fitness sú mojou súčasťou, bez ktorej si život neviem predstaviť.


Ako vyzerá tvoj týždenný tréningový plán? Samozrejme záleží od fázy prípravy, v ktorej sa nachádzam. V objemovej fáze zvyknem trénovať 4 krát do týždňa, no v pred súťažnom období cvičím 6 krát do týždňa v posilňovni a okrem toho mám každý deň aj gymnastický tréning. Cvičievam systémom 3 split, čo znamená, celé telo precvičím v troch po sebe idúcich tréningoch. Prvý deň cvičím ramená s bicepsom a bruchom, druhý deň mám nohy, no a posledný tréning je zameraný na chrbát a triceps.

Je nejaký cvik, ktorý nemáš rada, ale napriek tomu ho musíš / mala by si ho robiť? Toto je u mňa v každej príprave iné. Vždy sa nájde niečo, čo my vyslovene lezie na nervy :)  Väčšinou sú to cviky na nohy ako drepy a výpady, ktoré naozaj nemusím, no fantasticky vyformujú zadok a nohy. V poslednej dobe som si však práve tréningy nôh veľmi obľúbila. Naopak túto prípravu som úplne nerada cvičila zhyby na hrazde a práve tréning chrbta patril vždy k tým, čo som si užívala. 

VIDEO: Dokážete to čo ona?S fitness ide ruka v ruke aj úprava stravy. Máš v tomto smere nejaký hriech, ktorého sa nevieš vzdať? Strava je naozaj veľmi dôležitá a tvorí niekedy až 70% úspechu. Môžete drieť koľko chcete a tráviť hodiny v posilňovni, no pokiaľ nedodržujete stravu, nikdy nedosiahnete vysnívanú postavu a úspech. Tiež som to nepochopila hneď a prvé roky pretekania vo fitness som sa takpovediac „hľadala“. Neustále som porušovala diétu (hlavne sladkosťami a čokoládou :)), no zistila som, že idem vlastne sama proti sebe a takýmto spôsobom nikdy nič nedosiahnem. Dnes som  už veľmi disciplinovaná a snažím sa diétu dodržiavať naozaj na 110% a nemať žiadne prehrešky. Niekedy ujdem na väčšej porcií ovocia a zeleniny, no to je akurát tých desať percent zo stodesať :).

Určite sa nielen pri cvičení okolo teba pohybuje veľa chlapov. Prezraď taký ten svoj mužský ideál...  Tak v tomto mám viac ako jasno. Musí byť veľmi tolerantný (lebo ja som ťažká povaha a hlavne v diéte, vtedy nepozerám na nikoho a nanič, a často idem viac ako bezhlavo), musí vedieť minimálne päť jazykov (lebo nesmierne obdivujem vzdelaných a múdrych ľudí), no a musí drepnúť viac ako ja (ja mám rekord 165kg :))


Za ten čas čo aktívne cvičíš a chodievaš na súťaže, určite už máš doma na poličke nejakú trofej. Ktorú doteraz považuješ za najhodnotnejšiu? Najhodnotnejšia je určite trofej, keď som prvý krát vyhrala majstrovstvá sveta. Bolo to v roku 2013 v Kyjeve a rovno v ženskej kategórií, no vekom som bola stále ešte juniorka. Juniorské majstrovstvá sa však konali až o mesiac neskôr, a keďže som už bola v príprave, tak som si vyskúšala aj štart medzi ženami a rovno sa mi podarilo zvíťaziť. Nakoniec som zvíťazila aj medzi juniorkami a v roku 2013 som vyhrala aj Arnold Classic Europe, no proste 2013 bola môj zlatý rok.

Každý športovec má svoju vysnívanú métu. Tá tvoja je? Mojou métou bol titul majsterky sveta, ktorý sa mi už podarilo dosiahnuť. Keďže fitness nie je olympijským športom majstrovstvá sveta sú úplným vrcholom, ktorý sa dá dosiahnuť. Čiže najväčší sen som si už splnila. Čo by som však bola za športovca, keby som si nekládla nové méty a výzvy. Veľmi by som chcela získať aj titul absolútnej majsterky sveta a v súčasnosti je veľký tlak, aby bol fitness zaradený aj medzi olympijské športy a dokonca to vyzerá veľmi nádejne. Čiže ak by sa to podarilo práve toto by bolo mojou najvyššou métou.

Čo by si odkázala ľuďom, ktorí necvičia? Určite začnite :)  Cvičenie má svoje čaro a svoj pôvab. Aby Vás chytilo za srdce musíte mu však dať šancu. Nikdy neodsúďte nič čo ste nevyskúšali, aj keď sa športu nevenujete profesionálne alebo nedosahujete výsledky, aspoň robíte niečo pre svoje zdravie.

Za sprístupnenie priestorov na fotenie ďakujeme

 

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie