1.2.2016 17:30 | Adam Fitness

ADAM FITNESS: Iveta Kuglerová

Najťažšie je začať, ale ak máte motiváciu, odhodlanie a vidíte sami na sebe, že sa to dá.
Najťažšie je začať, ale ak máte motiváciu, odhodlanie a vidíte sami na sebe, že sa to dá.
Zdroj: Dušan Křístek
Premiérový titul majsterky Európy v Španielsku ju pozitívne nakopol.  Každý ďalší získaný kov jej pripomína, že naozaj obetovala tomuto športu maximum.

Iveta Kuglerová


Vek: 30 rokov

Miery: 90 - 63 - 90 cm

Váha: mimo súťaže 54 -57 kg, súťažná 45 - 48 kg

Výška: 157 cm


Prečo a kedy nastal ten hlavný impulz, že si si povedala „Idem cvičiť, idem na sebe makať?“: Ešte na vysokej škole v prvom ročníku som sa prestala cítiť dobre. Časté ponocovania spôsobené nie len nočným učením, ale samozrejme aj množstvom "kružkovíc“ k zdravému spôsobu života dvakrát nepomohli. S trávením a žalúdkom som mala problémy už od základnej školy, ale nevenovala som tomu takú pozornosť, ako dnes. Keď som začala aj nepekne priberať a zdravie neslúžilo tak ako malo, povedala som si a dosť, idem na sebe makať! Začala som sa viac pozorovať, testovať, čítať rôzne odborné články, ktoré som začala na sebe postupne aplikovať. Vďaka svojej kontrole a správnemu smerovaniu, som postupne sledovala priaznivé výsledky mojej premeny tela, zdravia a mysle. To ma posúvalo ďalej k vyšším stanoveným cieľom, a stále viac a viac som chcela ísť do hĺbky zdravému životnému štýlu a budovaniu svojho fyzična.  

A vtedy to prišlo.  Prvé video, prvá súťaž, ktorú som zaznamenala v médiách, ma priviedli k myšlienke, že je to presne to, čo chcem. A ani nie o dva mesiace som si ju vyskúšala na vlastnej koži. Ani by ma nenapadlo, že moja prvá premiéra  na súťaži bude taká úspešná. Stála som tam s medailou, pohárom v rukách a s neskutočným pocitom. Zamilovala som si tento druh športu a naďalej napredujem v každom smere života. Naučilo ma to k disciplíne, vytrvalosti, trpezlivosti, túžbe a vášni. Najťažšie je začať, ale ak máte motiváciu, odhodlanie a vidíte sami na sebe, že sa to dá, dokážete všetko obetovať a ísť si za svojim snom, nech je akýkoľvek a kdekoľvek. Už viete, že všetko môžete v živote dosiahnuť, či už v športe alebo v iných sférach života.


Ako vyzerá tvoj týždenný tréningový plán? Som človek, ktorý musí byť v neustálom pohybe. čo je v mojej momentálnej situácii trochu náročnejšie pri mojom pracovnom zamestnaní na IT oddelení v jednej nemeckej automobilke. Náplňou mojej práce je skôr sedavá činnosť, a nie taká, na akú som bola zvyknutá, ale treba si občas precvičiť aj inú časť tela, nie? ;).
Skĺbiť vlastnú prípravu a prípravu mojich dlhoročných klientov dá zabrať. Napriek tomu sa snažím nevynechať ani jeden tréning a ani nechcem. Radšej si ráno pred prácou o hodinku privstanem. Možno sa to nezdá, ale trénujem každý jeden deň okrem soboty, kedy si doprajem voľno prípadne ľahké kardio, či už v prírode alebo vo fitku. Telo potrebuje nie len fyzické ale aj psychické uvoľnenie. Za týždeň si odcvičím celé telo, všetky svalové partie. Spánkom, dobrou stravou, prípadnou masážou a pozitívnym myslením sa dobre zregenerujem do ďalšieho dňa. Vo všetkom musí byť adekvátna rovnováha, aby sme mohli správne fungovať.


Je nejaký cvik, ktorý nemáš rada, ale napriek tomu ho musíš / mala by si ho robiť? Nedá sa zrovna povedať, že by bol konkrétny cvik, ktorý by som výslovne nemala rada. Je to skôr nastavením daného dňa, energie a podmienok, keď aj obľúbené cvičenie ramien môže byť náročné. Hlavne v súťažnom období, kedy je telo viac vysilené a na striktnejšej diéte. Ale ak by som mala konkretizovať, tak napríklad brucho v objemovej príprave alebo v období keď mi chutí viac strava je nekomfortné, obmedzujúce k správnemu prevedeniu. A tesne pred súťažou sa náročnejšie cvičia väčšie svalové partie, ako sú nohy a chrbát.

VIDEO: Veľmi inšpiratívna slečnaS fitness ide ruka v ruke aj úprava stravy. Máš v tomto smere nejaký hriech, ktorého sa nevieš vzdať? Áno je to trochu náročné a to hlavne v diétnom období resp. najmä v začiatkoch, a to nehovoriac o blížiacich sa súťažiach. To je obdobie, kedy neprijímam toľko sacharidov a cukrov, ako som bola zvyknutá a prijímam striktne zdravú stravu. A práve vtedy mám chuť na potraviny, na ktoré by som si za normálnych okolností ani len nespomenula. Milujem sladké aj v bežnom stravovaní, keď mám chuť si zamaškrtiť siahnem po zdravom  jedle, ovocí a podobne.  V diétnom období je to však niečo úplne iné. Mám chuť na sladký arašidový krém, palacinky, punčové rezy či maslové sušienky a podobne. Musím sa priznať, že viac o nich snívam, ako si ich nakoniec doprajem. Mám dostatočne vytrénovanú pevnú vôľu. Viem si povedať nie aj napriek pečeniu chutných koláčikov pre priateľov. Lahôdky si doprajem tesne po súťažiach a potom znova striktný režim, ale nie až tak tvrdý, aby som si nedopriala raz za čas proteínové palacinky, zmrzlinu či lahodný zdravý tvarohový koláč. Som blázon v dobrom slova zmysle, a tento stravovací a cvičiaci kolotoč sa mi celkom páči :)


Určite sa nielen pri cvičení okolo teba pohybuje veľa chlapov. Prezraď taký ten svoj mužský ideál... Hlavne som si prestala idealizovať mužov a beriem ich takých, akí sú. Zaujme ma muž, ktorý ma rovnaké hodnoty ako ja. Rovnaké životné smerovanie a tým nemyslím zrovna fitness, kulturistiku a podobne. Jednoducho povedané - jeden z partnerov musí mať aj rozum, a nie sa úplne prepnúť, tak ako je to v mojom prípade tomuto typu športu. Pravdupovediac nikdy som nebola na obrovských kulturistov, vždy ma skôr zaujali muži, ktorí mali prirodzene vyšportované telá, hlavne museli mať dobrú stavbu tela, to bol základ. Vždy som mala vysokých ramenatých, ktorí sa už od útleho detstva venovali nejakému druhu športu, či už futbal, hokej, tenis.  Hlavne ma museli vedieť rozosmiať, nepoučovať, vážiť a nezištne milovať. Vždy ma očaril charizmatický muž s pevnou vôľou a rodinnými hodnotami, ktorý sa na nič nehrá.
Takže môj taký ideál, nie je o farbe pokožky, farbe vlasov či očí, samozrejme musí mať určité fyzické črty ochrancu, a trochu som zaťažená na poriadne mužské ruky, ktoré vedia byť silné, ale zároveň tak nežné. Chlap musí mať jednoducho silné mužské charizma, intelekt, vtip, kde nerozhoduje horda svalov,  ale skôr pozitívne naladený, verný, úprimný a hlavne neklamať!


Za ten čas čo aktívne cvičíš a chodievaš na súťaže, určite už máš doma na poličke nejakú trofej. Ktorú doteraz považuješ za najhodnotnejšiu? Áno mám, a veľmi sa im teším. :) Každý jeden kov mi pripomína, že som naozaj obetovala pre tento druh športu maximum, a cením si úplne všetky či Slovenské alebo zahraničné ocenenia. Samozrejme najviac ma tešia kovy z Majstrovstiev Európy, Sveta a Olympie. A hlavne titul majsterky Európy na mojej premiére v Španielsku.

Každý športovec má svoju vysnívanú métu. Tá tvoja je?  Mojou métou je celoživotná láska k športu. To znamená, že ak sa dúfam dožijem, tak ešte v 90. rokoch, chcem byť plne športovo aktívna, a byť inšpiráciou pre všetkých ľudí. A je úplne jedno, či to bude prostredníctvom bicykla alebo pravidelných prechádzok, napr.  túra cvičenie jógy a podobne. Predovšetkým človek, aby si vedel udržať zdravú myseľ a telo musí byť najmä pozitívne naladení aj pri nepriazniach života. Ale takou mojou profesionálnou métou je pomáhať ľuďom dosahovať ich ciele, a samozrejme ešte raz zažiť ten nádherný pocit, keď stojíte na pódiu a držíte ten pre vás významný kov, ktorý vám napovedá, že ste to znova dokázali aj napriek náročných cestách k jeho dosiahnutiu. Kto to nezažil, možno nikdy nepochopí tento druh vášne.

Čo by si odkázala ľuďom, ktorí necvičia?
Ani ja som necvičila nejaký čas, a dokonca som to úplne zavrhla, ale donútili ma zdravotné okolnosti a pochopila som, že šport je naozaj v živote podstatný, a hlavne naším veľký darom. Tak prečo ho nevyužiť?! Určite si ho zamiluje časom každý, tak ako to bolo aj v mojom prípade, a to neznamená, že sa musíte naťahovať s hordou činiek, ako ja. Niekedy stačí úplne postupne nejaká aeróbna aktivita, akou je bicykel, túra, jóga či iný pravidelný pohyb, napr. prechádzka s vašim miláčikom.  Stačí naozaj málo, len treba začať a trochu zmeniť nezdravé stravovanie, a svet sa vám bude zdať farebnejší :)Za sprístupnenie priestorov na fotenie ďakujeme

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie