27.8.2008 13:40 | Macho

Monokel? Zbavte sa ho rýchlejšie!

Ako sa zbaviť monokla skôr?
Ako sa zbaviť monokla skôr?
Zdroj: Shutterstock
Možno ste profesionálny boxer. Možno ste hájili česť dámy. Alebo vám len kolega pri futbale vrazil poriadnu lakťom. Nech je už dôvod akýkoľvek, osobnú skúsenosť s monoklom má každý z nás aspoň raz v živote.

V závislosti od rozmerov a sily, akou bol monokel zaobstaraný, váš nový módny doplnok vás bude zdobiť minimálne týždeň. Ale existujú spôsoby, ako urýchliť jeho hojenie a skrátiť čas nutnosti nosenia slnečných okuliarov aj v práci. ( a žiaden z nich nezahŕňa surový steak.)

Dr. Harvey Moscot z Ústavu pre očnú starostlivosť radí, ako prejavy monoklov mierniť. V minulosti sa na odstránenie krvi v okolí oka používali pijavice. Našťastie nám doktor prináša menej drastickejšie metódy. Tu sú:

1. Uistite sa, že je to len modrina a nie vážnejší úraz. Veci, na ktoré si dávajte pozor - rozmazané videnie, znížená kvalita videnia, neschopnosť pohnúť okom, nadrozmerný opuch v okolí oka, krv alebo drobné ranky na povrchu oka alebo neprestávajúca bolesť hlavy. Ak sú príznaky vážnejšie, navštívte doktorar. Môže to byť viac, než len nevinná modrinka.

2. Priložte ľad. Počas prvých 24 hodín prikladajte studený obklad. Zmierňuje opuch a farebnú intenzitu vášho nového očného tieňa. Avšak aplikujte s prestávkami. Ak sa vaše oko totiž schladí príliš,vaše telo zásobí okolie oka krvou, aby ho zahrialo, čo však vašu situáciu len zhorší.

3. Správna pilulka. Hlavne nie aspirín. Aspirín je antikoagulant, čo znamená, že nepomáha zrážaniu krvi, a preto by sa monokel iba zväčšil.

4. Aj teplo pomáha. 48 hodín po bitke si začnite na oko prikladať teplé obklady (uteráky). Zohreje to krv na miestach, kde sa zrazila, a teda sa rýchlejšie dostane naspäť do tela.

5. Oddychujte. Veľa spite a podoprite si hlavu viacerými vankúšmi, aby ste predišli opúchaniu oka.

6. Nadopujte sa vitamínom C. Je všeobecne známe, že vitamín C .

7. Tiež vitamín K. Aplikujte vitamín K (1%, vyrobte si mastičku) na postihnuté miesto. Štúdie ukázali, že pomáha pri odstránení "výraznej modrej" farby, ktorá je s monoklom spojená. (vo väčšine lekární si takúto masť môžte aj kúpiť.)

8. Nevyfučte ho. Pokúste sa nesmrkať príliš často. Proces, ktorý pri ňom vzniká zvyšuje riziko zápalu a opuchu. A ešte k tomu to bolí.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie