30.12.2015 06:00 | Zaujímavosti

Prečo je také ťažké určiť cenu najväčších diamantov sveta?

Nečudo že po nich túži každá žena.
Nečudo že po nich túži každá žena.
Zdroj: getty images
Keď baníci nájdu najväčší a najvzácnejší diamant na svete, tak zistenie, akú môže mať cenu, je skoro rovnako neľahké ako jeho samotné hľadanie.

Firma Gem Diamonds Ltd., ktorá sa špecializuje na hľadanie kameňov, ktoré si bude môcť dovoliť iba pár miliardárov, prijala niekoľko neobvyklých krokov, aby túto dilemu mohla vyriešiť. Londýnska firma, ktorá vlastní baňu, v malom rozsahu zaisťuje to, čo by zvyčajne robili prostredníci. Reže, brúsi, leští a predáva diamanty, aby lepšie pochopila princípy trhu pre tie väčšie kamene. V septembri firma zaznamenala svoj zatiaľ najväčší predaj, keď jej cenný nález z afrického Lesotha vyniesol v prepočte 17,6 milióna euro."Pri týchto kameňoch neexistuje nič také, ako ich presné ocenenie," uviedol šéf predaja Brandon de Bruin počas rozhovoru v srdci svetového obchodu s diamantmi v belgických Antverpách. Zo stoviek miliónov diamantov vyťažených počas posledného desaťročia bola iba približne desiatka väčšia ako 250 karátov. Sú tak vzácne, že aj tí, ktorí ich našli, si nie sú istí, či za ne dostali správnu cenu. Veľké kamene, ktorým dávajú prednosť tí najbohatší z bohatých, si udržali hodnotu aj v dobe, kedy cena za menšie, bežnejšie diamanty klesla. A preto sa producenti o to viac snažia dostať za svoje veľké objavy čo najlepšiu možnú cenu.Firma Lucara Diamond Corp., ktorá minulý mesiac našla druhý najväčší diamant, aký bol kedy na svete objavený, zatiaľ na svoj 1111 karátov vážiaci klenot nepridala cenovku. Kameň veľký ako tenisová loptička by podľa analytikov mohol vyniesť v prepočte 54,8 milióna €. Banské spoločnosti tradične predávajú svoje objavy priamo do firiem, ktoré kamene režú na menšie kúsky, ktoré sú vyleštené a predané veľkoobchodníkom a šperkárom. A zatiaľ čo hojnosť tých menších na globálnom trhu s diamantmi, ktorý dosahuje objem cca 73 miliárd euro, zaisťuje dostatok pomôcok k ich oceneniu, stanovenie ceny tých obrovských je problémom. Prispieva k tomu aj skutočnosť, že banské spoločnosti obvykle nemajú vlastných brúsičov diamantov a netušia, koľko bude stať premeniť nález na vybrúsené kamene. Spomínaná firma v uplynulom desaťročí našla štyri z dvadsiatich najväčších bielych diamantov, aké boli kedy objavené, sa rozhodla tento stav zmeniť. Začala experimentovať s rezaním a brúsením malého množstva svojich vlastných nálezov, aby jej táto skúsenosť pomohla lepšie pochopiť proces premeny šedých hrubých kameňov na dokonalé produkty hodné zasadenia do šperkov. Táto skúsenosť jej tiež pomohla udať hodnotu 357 karátového kameňa objaveného v Lesothu.

Podľa spoločnosti Kimberly Process, ktorá zaznamenáva a certifikuje dodávky neopracovaných diamantov, sa v roku 2015 na celom svete vydolovalo asi 125 miliónov karátov diamantov. Tieto kamene sa nepredávajú na žiadnej burze a trh s nimi je oveľa menej premenlivý ako u väčšiny iných komodít. V posledných rokoch stúpa počet objavov kameňov z kategórie tých najväčších. Viac ako polovica najväčších diamantov za posledných desať rokov sa našla od otvorenia bane Karowe v Botswane. Táto baňa minulý mesiac vyniesla na svetlo diamant s váhou 1111 karátov. Kameň je najťažší od objavenia diamantu Cullinan vážiaceho 3106 karátov v roku 1906 v Južnej Afrike. Ten bol rozrezaný na kusy, ktoré boli zasadené do britských korunovačných klenotov.

VIDEO: Ako sa brúsia diamanty (dokument, čeština, 4:45 min)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie