1.1.2016 06:00 | Zaujímavosti

V indických online obchodoch sa len tak zapráši po ...

Mať zvierací trus na streche, to asi na sviežej vôni domova nepridá.
Mať zvierací trus na streche, to asi na sviežej vôni domova nepridá.
Zdroj: getty images
Rovnako ako zákazníci na celom svete, tak aj Indovia radi nakupujú cez internetu. Mimoriadne dobre tu na odbyt ide pre nás Európanov neobvyklý tovar.

Tým je sušený kravský trus, ktorý sa v tejto krajine používa ako lacné palivo. Bochníky kravského trusu zmiešaného so senom a sušené na slnku vyrábajú hlavne ženy na vidieku, kde sa aj najčastejšie používajú. Internetoví obchodníci ako je Amazon či eBay se ale teraz  zameriavajú na rastúcu mestskú populáciu. Niektorí obchodníci ponúkajú množstevné zľavy a  dokonca aj darčekové balenia.

V Indii sa kravský trus po stáročia využíva ako palivo, či už na kúrenie, varenie alebo hinduistické rituály. Nakopené hromady trusu sú na vidieku všade. Používajú sa aj ako prírodné hnojivo. Dopyt vzrástol hlavne počas nedávneho sviatku svetiel diválí, hovorí  Radika Agarvalová, zástupkyňa jedného z najväčších indických internetových obchodov ShopClues. Za jeden deň sa tu bochníky trusu beznádejne vypredali.

Počas chladnejšieho počasia sa ľudia počas dedinských akcií podľa Agarvalovej stále častejšie zohrievajú pri ohňoch. A navyše - tí obyvatelia miest, ktorí vyrástli na vidieku, majú zápach trusu radi. "Pripomína im to staré časy." Internetoví obchodníci sa tiež zhodujú, že ľudia si sušený kravský trus kupujú aj na ďalšie obrady, kde je potrebný oheň, napríklad na začiatok nového roka a na  jeden zimný festival na severe krajiny. Trus je dostať v baleniach po dvoch až desiatich kusoch, pričom každý bochník váži asi 200 gramov. Ceny sa pohybujú v prepočte od 1,3 do 5,5 € za jedno balenie.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie