3.1.2016 06:00 | Zaujímavosti

Kelti nemali vždy modré oči a svetlú pokožku

Neprovokuj, volám sa Kickboxerix.
Neprovokuj, volám sa Kickboxerix.
Zdroj: getty images
Obyvatelia Írska sa považujú za priamych potomkov Keltov. A sú pyšní na svoje prenikavo modré oči a svetlú pleť. Ale ...

Ale tieto fyzické znaky získali Íri až pred 4000 rokmi v dobe bronzovej, teda pomerne nedávno. Keby človek na tento ostrov zavítal v dobe kamennej, asi by ho prekvapili počerní a hnedookí ľudia. Írski vedci urobili genetické rozbory kostrových pozostatkov nájdených v Írsku, a preukázali, že pred dobou bronzovou boli ľudia tmaví, tmavovlasí a hnedookí. Až pred 4000 rokmi  sa objavila na ostrove mutácia, ktorá sa začala rýchlo šíriť. A obyvatelia tu začali mať modré oči, svetlú pleť a ryšavé vlasy.

Génová analýza Írov z obdobia pred vyše päť tisíc rokmi dokazuje, že sú potomkami poľnohospodárov z Blízkeho východu, ktorí migrovali cez celú Európu a dostali sa až na Britské ostrovy. Až v dobe bronzovej sa objavuje pre Írov typická mutácia génu C282Y, ktorá spôsobuje modré oči. Profesor Dan Bradley z Trinity College tvrdí, že keltské rysy, ktoré dnes vidíme nielen na Íroch, ale aj na Walesanoch a Škótoch, vznikli až pred 4000 rokmi po poslednej invázii z východu z oblasti Čierneho mora.

VIDEO: The Rumjacks - An Irish Pub SongČítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie