5.1.2016 06:00 | Zaujímavosti

Za urážku špeciality mu hrozia roky väzenia

Možno sa predtým volal Pejko.
Možno sa predtým volal Pejko.
Zdroj: iStock
Až päťročné väzenie hrozí v Kirgizku Britovi, ktorý bol v tejto väčšinou moslimskej krajine v strednej Ázii zatknutý za to, že urazil miestne tradičné jedlo.

O kirgizskej špeciálnej klobáse napísal britský zamestnanec miestnej zlatej bane v odkaze na facebooku, že špecialitou miestnych obyvateľov je "konský penis". Zachytená správa pohoršila jeho kirgizských kolegov, ktorí kvôli tomu vstúpili do štrajku. Do práce sa vrátili až po zatknutí  Michaela Mcfeata. Miestna justícia ho obvinila z podnecovania rasovej neznášanlivosti. Za to mu podľa kirgizských zákonov hrozí tri až päť rokov za mrežami.

Michael Mcfeat odkaz už na facebooku zmazal a zároveň sa tu ospravedlnil všetkým kolegom z bane, ktorá predstavuje desať percent ekonomiky krajiny. Uistil ich pritom, že rozhodne nemal v úmysle niekoho uraziť. Klobása, ktorú si kirgizskí zamestnanci dávali pri príležitosti sviatkov na konci roka, je vyrobená z konského mäsa, ktoré je tu veľmi cenené. Jedlá z konského mäsa sú vyhľadávané hlavne po tom, čo sa po páde bývalého Sovietskeho zväzu oživili nomádske tradície.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie