8.1.2016 06:00 | Technika

Pred 30 rokmi zverejnil Mentor svoj Hackerský manifest

Aj tu treba vedieť rozlišovať na tých dobrých a zlých.
Aj tu treba vedieť rozlišovať na tých dobrých a zlých.
Zdroj: getty images
Pojmom hacker teraz označujeme človeka, ktorý sa kvôli obohateniu alebo v snahe niekoho poškodiť naburáva do cudzích počítačov a systémov.

Ale správnejšie je označenie cracker. V začiatkoch však pojem hacker označoval počítačových nadšencov, ktorí sa snažili dostať do počítačov buď pre zábavu, alebo v snahe vylepšenia fungovania počítačov a sietí. Za Hackerský manifest je považovaný článok Američana Loyda Blankenshipa, prezývaného Mentor, ktorý ho spísal 8.1.1986, krátko po svojom zatknutí.

"Dnes chytili ďalšieho. Sú toho plné noviny - Mladík odsúdený za škandálny počítačový zločin, hacker zatknutý za prienik do banky -  Položili ste si niekedy otázku, aká sila ho sformovala, čo vytváralo jeho osobnosť?," napísal Mentor v úvode svojho manifestu, ktorý končí slovami: "Áno, som zločinec. Mojim zločinom je zvedavosť. Mojim zločinom je posudzovanie ľudí podľa toho čo hovoria a čo si myslia, a nie podľa toho, ako vyzerajú. Môj zločin je to, že som chytrejší ako ty, čo je vec, ktorú mi nikdy neodpustíš. Som Hacker a toto je môj manifest. Môžete zastaviť jednotlivca, ale nemôžete nás zastaviť všetkých."

:gallery:true:true:true

Legendárna "hackerská" scéna z filmu Operácia Swordfish viac pobavilo ako dostala do napätia.


Podľa Mentorovho manifestu hackeri hackujú, pretože je to pre nich spôsob, ako sa učiť a pretože ich nudí vzdelávací systém. Zastáva etické hackovanie, ktoré stavia do protipólu záškodníckym hackerom, alebo crackerom (od criminal cracker) či black hat hackerom, ktorí  chcú škodiť. Ich opakom sú white hat hackeri, čo sú počítačoví experti, ktorí legálne prenikajú do systémov za účelom testovania ich bezpečnostných systémov.

Zo skupiny hackerov s dobrými úmyslami vzišiel napríklad aj Stephen Wozniak, spoluzakladateľ firmy Apple Computer a tvorca prvého osobného počítača, či americký programátor Richard Stallman, ktorý v polovici 80. rokov založil hnutie Slobodný software (projekt GNU), ktorého je dodnes horlivým propagátorom. Ako hacker začínal aj Julian Assange, spoluzakladateľ kontroverzného webového serveru WikiLeaks, ktorý v posledných rokoch zverejňuje citlivé a tajné vládne, firemné či cirkevné dokumenty.

Za jedného z prvých predchodcov hackerov je považovaný John Draper (72), prezývaný kapitán Crunch, ktorého preslávila v roku 1971 akcia s reklamnou píšťalkou z kukuričných vločiek. Draper prišiel na to, že prelepením určitých dierok na píšťalke dosiahne rovnaký  frekvenčný tón, ktorý používala firma AT&T k prepojeniu medzimestských hovorov, a bol tak schopný ovplyvňovať priebeh telefonátov.


Najslávnejším hackerom v histórii je Kevin Mitnick (52), ktorý sa dnes živí bezpečnostným poradenstvom, a ktorý v 90. rokoch strávil 5 rokov vo väzení za počítačovú kriminalitu a kriminálne činy technologického rázu. Jedno z najväčších napadnutí armádnych počítačov urobil Škót Gary McKinnon, ktorý sa v rokoch 2001 a 2002 nabúral do databázy serverov americkej armády a úradu NASA. Teraz McKinnon čaká v Británii na vydanie do USA, kde mu hrozí až 70 rokov väzenia. V marci 2010 bol v USA k 20 rokom za mrežami odsúdený hacker Albert Gonzalez, ktorý v čele medzinárodnej skupiny v rokoch 2005 až 2007 zorganizoval jednu z najväčších krádeží osobných údajov cez internet. Skupina sa nabúravala do systémov veľkých spoločností,  odkiaľ ukradla čísla asi 130 miliónov kreditných a platobných kariet.

V súčasnosti asi najznámejším zoskupením spojeným s hackerstvom je skupina Anonymous, ktoré bojuje počítačovými útokmi za slobodu na internete, alebo reaguje na rôzne spoločenské problémy. Jej členovia tak útočia a ochromujú servery organizácii a inštitúcii, ktoré považujú za nemorálne alebo represívne. V roku 2015 hackerstvo vstúpilo do najvyššej medzinárodnej politiky. Americký prezident Barack Obama začiatkom roka 2015 schválil nové sankcie proti KĽDR, ktoré boli reakciou Bieleho domu na decembrový hackerský útok proti firme Sony Pictures. Útok hackerov tiež viedol napríklad k pádu bývalej poprednej svetovej burzy pre kybernetickú menu bitcoin Mt. Gox.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie