7.1.2016 17:32 | Military

KĽDR sa chváli testom vodíkovej bomby: Čo na to hovorí svet?

Podobný obrázok vidieť naživo oželie každý súdny človek.
Podobný obrázok vidieť naživo oželie každý súdny človek.
Zdroj: getty images
Severná Kórea 6.1.2015 oznámila, že po prvý krát vykonala úspešný test miniaturizovanej vodíkovej bomby. 

Pokiaľ by sa toto prehlásenie potvrdilo, znamenalo by to významný pokrok v jadrovom zbrojnom programe tejto izolovanej totalitnej krajiny. Odborníci majú ale pochybnosti hlavne kvôli relatívne malej sile výbuchu.

Americká geologická služba USGS zaznamenala otrasy v KĽDR o sile 5,1 stupňa v blízkosti jadrovej strelnice Pchunggje, kde predtýmSeverokórejčania testovali jadrové zbrane v rokoch 2006, 2009 a 2013. Severokórejská televízia potom oznámila, že šlo o test vodíkovej pumy. V najbližších dňoch a týždňoch budú odborníci pomocou monitorovacích staníc po celej zemeguli zaznamenávať prítomnosť rádioaktívnych častíc. Japonsko poslalo tri lietadlá, aby zhromaždili zo vzduchu možný rádioaktívny materiál k analýze.

Názor, že za explóziu nebola vodíková puma, zastávajú aj nemenovaní americkí vládni predstavitelia. Juhokórejské ministerstvo obrany vyjadrilo presvedčenie, že KĽDR iba pridala malé množstva vodíka do bežnej atómovej bomby. Podľa juhokórejských spravodajských služieb mal výbuch silu 6 kiloton TNT, čo približne zodpovedá sile posledného jadrového testu KĽDR z roku 2013. Výbuch vodíkovej pumy pritom môže byť niekoľko sto krát silnejší ako explózia bežnej jadrovej bomby. Či už sa test vodíkovej bomby potvrdí alebo nie, svet je znepokojený vývojom zbrojného programu KĽDR.

VIDEO: História vodíkovej bomby 1 (dokument, čeština, 57 min)Pár faktov o vodíkovej bombe:

- Princíp vodíkovej (termonukleárnej) bomby je založený na zlučovaní jadier izotopov vodíka. Energiu potrebnú k prekonaniu jadrových síl, ktoré zlučovaniu bránia, môže tejto bombe dodať výbuch klasickej jadrovej nálože. Tá je na rozdiel od vodíkovej bomby založená na princípe štiepenia jadier atómov. Vodíková bomba je silnejšia ako atómová, ale je ťažšie ju vyrobiť.

- S myšlienkou, že pri zlučovaní ľahkých jadier sa uvoľňuje viac energie ako pri štiepení jadier ťažkých, prišli nemeckí fyzici Hans Bethe a Carl von Weizsäcker krátko pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Pokúšali sa vtedy vysvetliť, odkiaľ berie Slnko svoju energiu. Nápad na bombu, ktorá by k zahriatiu syntéznej zmesi využila jadrový výbuch, sa potom zrodil počas vojny v hlave maďarského fyzika žijúceho v USA Edwarda Tellera. Podklady k jej zostrojeniu prepočítal rodený Poliak Stanislaw Ulam.

- Vodíkovú bombu testovalo v minulosti iba päť svetových mocností: Spojené štáty, Sovietsky zväz, Británia, Čína a Francúzsko. Prvú skúšku vykonali v roku 1952 Spojené štáty, o rok neskôr ZSSR. Severná Kórea by tak bola šiestou krajinou, ktorá vyskúšala vodíkovú bombu.

- Najsilnejšiu vodíkovú bombu, ktorá bola aj najsilnejšou jadrovou zbraňou, vyskúšali Sovieti v roku 1961. Sovietska Car-bomba mala silu asi 50.000 až 58.000 kiloton TNT. Najsilnejšia americká vodíková bomba Bravo z roku 1954 mala pre porovnanie silu 15.000 kiloton TNT.

- Americké atómové bomby zhodené na japonské mestá Hirošima a Nagasaki mali silu 13 a 20 kiloton TNT.

VIDEO: História vodíkovej bomby 2 (dokument, čeština, 50 min)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie