8.1.2016 17:41 | Military

Nie je Göring ako Göring: Nacista vs. ochranca Židov

Albert a Hermann Göringovci.
Albert a Hermann Göringovci.
Zdroj: reprofoto YouTube
Nemecká televízia ARD uvedie hraný dokumentárny film o osobnosti Alberta Göringa, brata nacistického pohlavára Hermanna Göringa.

Hermann Göring bol zakladateľom gestapa, nacistickým ministrom letectva, vrchným veliteľom letectva a jedným zo strojcov prenasledovania Židov. Málo známa je ale skutočnosť, že mal mladšieho brata Alberta, ktorý nacistov neznášal a veľa ľudí pred nimi zachránil, píše agentúra DPA. Aj o tom je snímka Der gute Göring (Dobrý Göring).

Vzťah Alberta Göringa (1895-1966) k bratovi bol napätý. Už pri prvom stretnutí oboch mužov zachytenom vo filme, na pohrebe ich matky v roku 1923, sa Albert (stvárnený Barnabym Metschuratom) vysmieva Adolfovi Hitlerovi. Hermann Göring (Francis Fulton-Smith) ho napomína. Po uzurpovaní moci nacistami sa obaja bratia navzájom ďalej odcudzia. Hermann Göring sa podieľa na upevnení Hitlerovej moci, zatiaľ Albert sa v Rakúsku stáva pravou rukou filmového producenta židovského pôvodu Oskara Pilzera. Neskôr, ako riaditeľ exportu automobilky Škoda spadajúci pod koncern Reichswerken Hermann Göring, podporoval židovských pracovníkov z koncentračného tábora v Terezíne a pomáhal im k úteku. V roku 1935 sa obaja bratia stretli na Hermannovom vidieckom sídle Carinhall severne od Berlína. Sú pri tom druhá žena nacistického pohlavára, herečka Emmy Sonnemannová (Anna Schudtová) a filmová hviezda Henny Portenová (Natalia Wörnerová). Z Emmynej iniciatívy prosí Hermann svojho brata o láskavosť. Portenová kvôli norimberským rasovým zákonom nesmie ďalej nakrúcať, pretože jej muž je Žid. Albert jej má dopomôcť k angažmá v Rakúsku. "Je mi cťou," privoľuje Albert. Hermann vysvetlí svoje orodovanie povestnou vetou: "Ja určujem, kto je Žid."

Film ukazuje ešte ďalšie tri stretnutia bratov: v roku 1938 na hrade Mauterndorf v Rakúsku, v roku 1944 v Carinhalle a konečne po konci vojny v máji 1945 vo väzení v Augsburgu. Ich stretnutia sú vždy plné napätia, ale sú tu aj momenty blízkosti. Na Mauterndorfe obaja sedia pri klavíri a spievajú. V roku 1944 Hermann svojho brata uvrhne do smrteľného strachu, keď inscenuje akýsi súkromný proces. "Ako u žraloka, ktorý krúži okolo svojej koristi, človek ani u Hermanna Göringa nikdy nevedel, či si robí srandu, alebo je koniec vášho života strašidelne blízko," povedal o svojej postave herec Francis Fulton-Smith. Hermann ale nakoniec nepripustí, aby gestapo jeho bratovi niečo urobilo.

Zatiaľ čo Hermann Göring spáchal samovraždu ešte pred vykonaním rozsudku smrti, ktorý vyniesol norimberský tribunál, Albert väzbu prežil. Vydal sa v Rakúsku Američanom, ale tí mu neverili. "Same name, same blood," Rovnaké meno, rovnaká krv - precedí jeden americký dôstojník pri výsluchu. Albert Göring je vydaný do Československa, kde má byť s ním zle zaobchádzané, ale po intervencii preživších obetí je prepustený. Umiera na rakovinu v roku 1966 v Mníchove. George Pilzer, syn filmového producenta Oskara Pilzera, podal u pamätníku holokaustu Jad vašem v Izraeli žiadosť, aby bol Albertovi Göringovi prepožičaný  čestný titul Spravodlivý medzi národmi. Pamätník s tým však zatiaľ váha.


VIDEO: Trailer - Život Alberta Göringa

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie