11.1.2016 06:00 | Zaujímavosti

Čo si pre nás vesmír pripravil na rok 2016?

Vesmírna obloha nám tento rok pripraví lepší program ako televízor.
Vesmírna obloha nám tento rok pripraví lepší program ako televízor.
Zdroj: getty images
Jedno z najzaujímavejších astronomických pozorovaní ponúkne Merkúr. V máji totiž nastane úkaz, ktorý je možné pozorovať približne len 14 krát za storočie.

Tým bude prechod Merkúra pred Slnkom.  V októbri má byť počas jednej noci vidieť všetkých päť pozorovateľných planét voľným okom. Na večernej oblohe bude vidieť Venušu, Mars a Saturn, zatiaľ čo na tej rannej bude Merkúr a Jupiter, povedal hovorca Astronomického ústavu Akadémie vied ČR Pavel Suchan. Január bude patriť napríklad kométe C/2013 US10 Catalina, ktorá bude 17.1. najbližšie k Zemi, a do konca januára sa bude pohybovať medzi Veľkým a Malým vozom. "Kométa je na horách pri  dobrých podmienkach na hranici pozorovateľnosti voľným okom, malý ďalekohľad na ňu postačí, a ukáže jej dva chvosty," uviedol Suchan.

Už v týchto dňoch môžu podľa neho ľudia sledovať planéty Jupiter, Mars, Venušu a Saturn na rannej oblohe dobre zoradené na ekliptike. Ide v podstate o pomyselnú dráhu, po ktorej sa počas roka pohybuje Slnko po oblohe. Zatiaľ čo Venuša je v januári zorničkou, koncom roka sa objaví na večernej oblohe ako večernica. Marec bude patriť najväčšej planéte Slnečnej sústavy Jupiteru. Ten sa 8.3. bude nachádzať v opozícii so Slnkom a fanúšikovia astronómie ho budú môcť pozorovať celú noc.

Najlepšie pozorovacie podmienky tohto roka pre planétu Merkúr nastávajú v apríli. Uvidíme ho v polovici mesiaca večer nad západným obzorom. Májová obloha bude patriť Marsu. Na oblohe ho bude možné pozorovať celú noc, pretože na 22.5. pripadá jeho opozícia so Slnkom. "Tretieho júna nastane opozícia Saturnu so Slnkom a najlepšími podmienkami pre pozorovanie tejto najkrajšej planéty Slnečnej sústavy sa tak zavŕši tohtoročná planetárna prehliadka," tvrdí ďalej  Suchan.

Tým najveľkolepejším hráčom na oblohe v roku 2016 bude podľa Suchana planéta Merkúr, ktorá je k Slnku najbližšia. Prechod Merkúru pred Slnkom je viditeľný približne štrnásť krát  za storočie. Tento rok nastane 9. mája. Jediné viditeľné zatmenie - polotieňové zatmenie Mesiaca nastane 16. septembra. Oblohu tiež spestria dva početné meteorické roje. Ten známejší sú Perseidy, ktorých maximum pripadá na 12. augusta o 14. hodine, a tak v nociach z 11. na 12. a z 12. na 13. augusta bude vidieť najviac meteorov. Meteorický roj Geminidy má maximum 14. decembra.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie