11.1.2016 10:30 | Macho

Hudobný inovátor David Bowie: Originalitou dobyl svet

Britská hudobná scéna stratila jednu zo svojich legiend.
Britská hudobná scéna stratila jednu zo svojich legiend.
Zdroj: getty images
Jeho tvorba bola podľa väčšiny kritikov vždy novátorská, inšpiratívna a originálna. Stál pri zrode glam rocku, inšpiroval sa jazzom, ale aj tanečnou a elektronickou hudbou.

Niekedy býval obviňovaný z toho, že podliehal móde, z hudobných výprav sa však skoro vždy dokázal vrátiť s novými nápadmi. A to nielen v úlohe hudobníka, ale aj ako herec, básnik, výtvarník alebo producent. David Bowie, ktorý predal 140 miliónov platní, zomrel v nedeľu 10.1.2015 na rakovinu, dva dni po svojich 69. narodeninách, kedy vydal nový album označený len symbolom čiernej hviezdy (Blackstar).

Bowie, ktorý po prvý krát upútal verejnosť v roku 1969, vydal celkovo 25 štúdiových albumov, predposledný bol cenený The Next Day z roku 2013. Večný provokatér, ktorý mal za sebou bohatú skúsenosť s alkoholom a drogami, často šokoval kostýmami a svoje príbehy štylizoval do svojich hudobných hrdinov - svet napríklad uhranul postavou rockovej hviezdy Ziggyho Stardusta. Podľa niektorých dokázal s predstihom odhadnúť, kam sa uberá hudba, a bol vždy krok napred.

S hudbou začal v rodnom Brixtone ako saxofonista. Na strednej škole hral v niekoľkých skupinách a svoju prvú vážnejšiu skupinu Davie Jones and the King Bees založil v roku 1963. V roku 1965 prijal David Robert Jones umelecké meno David Bowie, aby sa vyhol zámene s hercom a spevákom Davym Jonesom. Medzi slávnych ho katapultoval v roku 1969 singel Space Oddity z rovnomenného albumu. Postupne sa stal hviezdou, či už to bolo okrem hudby vďaka kostýmom, odlišne sfarbeným očiam (následok školskej bitky) či zvuku.

VIDEO: Space OddityNajviac pravdepodobne zaujal postavou rockovej hviezdy Ziggyho Stardusta, ktorú zničí fanatizmus, ktorý sama vyvolala. O nej rozpráva album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972), ktorý je jedným z vrcholov Bowieho tvorby, a ktorý stál pri zrode glam rocku. Publikum vtedy šokoval ženskými šatami a androgýnnym charakterom svojej javiskovej podoby, ktorá dala podnet k diskusiám o Bowieho sexuálnej orientácii a mnohým povestiam o tom, s kým mal aféru. Padali aj mená ako Iggy Pop alebo Mick Jagger, a provokatér Bowie všetko priživoval.

AUDIO: The Rise and fall of Ziggy Stardust... (celý album, 39 min)K ďalším vrcholom jeho hudby patrila takzvaná berlínska trilógia, trojica albumov, ktoré Bowie nahral v rokoch 1977 až 1979 vo vtedajšom západnom Berlíne. Popri albumoch Low a Lodger to bola hlavne plavne platňa Heroes s rovnomenným hitom.

Javiskové herecké schopnosti využil aj pred kamerou. Uznanie si vydobyl hneď svojou hlavnou úlohou vo filme Muž, ktorý spadol na Zem. V broadwayskej inscenácii sa ako Sloní muž objavil po boku Elizabeth Taylorovej, ďalej hral napríklad v snímke Basquiat alebo Zoolander. V roku 2006 hral vo filme Christophera Nolana The Prestige fyzika Nikolu Teslu. Bowie bol aj producentom a skladateľom pre takých velikánov ako Lou Reed či Iggy Pop, s niektorými kolegami nahral aj duet. Začiatkom 80.rokov prekonal krízu, ale nebol by to Bowie, aby sa v 90. rokoch ďalšími experimentálnymi výletmi, platňami Outside a Earthling, dostal do povedomia fanúšikov. Melancholickým albumom Hours (1999) si návratom ku svojim koreňom uchlácholil najskalnejší priaznivcov. V roku 2013 prekvapil fanúšikov po desaťročnej odmlke s The Next Day.

VIDEO: HeroesV roku 1999 bol vymenovaný rytierom Radu umenia a literatúry, čo je jedno z najvyšších francúzskych ocenení za celoživotné hudobné dielo. S majetkom niekoľkých stoviek miliónov libier bol jednou z najbohatších hviezd súčasnosti. Bol nositeľom mnohých cien, dvakrát dostal hudobnú cenu Grammy, trikrát BRIT Awards. Manželka a modelka somálskeho pôvodu Iman mu porodila dcéru. Iman má ešte z predchádzajúceho manželstva dcéru Zulekah, David má s Angelou Barnettovou (onou Angie, o ktorej spievajú Rolling Stones) syna Duncana Jonesa, známeho filmového režiséra.

VIDEO: Blackstar

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie