12.1.2016 10:25 | Zaujímavosti

Sovetovskoje šampanskoje: Čo tam po názve, dôležitá je chuť

Maladéc, davaj stakan!
Maladéc, davaj stakan!
Zdroj: trinixy.ru
Snaha Ukrajiny vymazať spomienky na bývalý Sovietsky zväz potvrdzuje aj rozhodnutie kyjevského výrobcu sektov, ktorý zmenil názov svojho populárneho nápoja.

Značka známa aj u nás padla za obeť zákonu o likvidácii komunistického dedičstva z mája 2015. Ten si klade za cieľ skoncovať so sovietskou minulosťou a zbaviť verejný priestor akýchkoľvek jej pripomienok. Značku obľúbeného sektu ale poznajú aj v zahraničí, a tak podľa ukrajinských médií vznikla otázka, či by radikálna zmena názvu nepoškodila odbyt. Výrobcovia preto zvolili svojrázne riešenie: do názvu vložili iba dve ďalšie písmená. Sekt tak teraz ponesie názov Sovetovskoje šampanskoje. Nariadenie bolo splnené a zákazník si možno zmenu ani nevšimne. Verejnosť si ale teraz láme hlavu, či slovo "sovetovskoje" má jazykovo vôbec nejaký význam. Pojem "sovietsky", ktorý sa v minulom storočí stal aj súčasťou názvu komunistického štátu, vznikol z bežného ruského slova "soviet" alebo rada, ako sa počas boľševickej revolúcie začali označovať mocenské orgány.

Nové rozhodnutie je možno šalamúnske, ale súvislosť sektu je so sovietskou minulosťou podľa vinárskych historikov dokázateľná. O začatí výroby perlivého nápoja mal rozhodnúť v roku 1936 sám Josif Stalin. Nariadením jeho politbyra sa vo veľkých sovietskych mestách vrátane Kyjeva začali stavať prvé továrne na výrobu sektu, ktorého produkcia sa postupne rozšírila aj do sveta. V posledných rokoch existencie ZSSR sa Sovetskoje šampanskoje stalo jedným z hlavných vývozných tovarov krajiny. Aj dnes je Rusko jeho hlavným výrobcom, ročná produkcia sa podľa údajov pohybuje okolo 220 miliónov fliaš. Predáva sa pod značkami Sovetskoje alebo aj Rossijskoje šampanskoje. Kvôli medzinárodnej ochrane francúzskej obchodnej značky sa pritom názov môže uvádzať iba v azbuke. Ako sa na trhu uchytí ukrajinské Sovetovskoje, nie je zatiaľ známe.

VIDEO: Ochutnávka (reportáž, angličtina)

 

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie