17.1.2016 06:00 | Macho

Ideálna teplota vody pre kúpeľ či sprchu je ...

Stupeň hore dolu, dôležité je to, aká teplota je príjemná vám.
Stupeň hore dolu, dôležité je to, aká teplota je príjemná vám.
Zdroj: getty images
Iba málo vecí je v chladných dňoch príjemnejších ako horúci kúpeľ. Ale akú teplotu by voda mala mať, to je predmetom búrlivých diskusií už od čias starého Ríma.

Vyriešiť túto dilemu sa rozhodla dermatologička Melissa Piliangová z Clevelandskej kliniky, ktorá došla k záveru, že 44 stupňov Celzia je onou magickou hodnotou. Zatiaľ čo z kohútikov môže tiecť 60 stupňová  voda, väčšina lekárov odporúča nastavenie domácich bojlerov na teplotu tesne pod 50 stupňov, aby sa predišlo obareniu. A optimálna teplota na spláchnutie nečistôt z tela a každodenných baktérií je podľa doktorky Piliangovej 44 stupňov Celzia. Voda vo vani by mala byť "pocitovo teplá, ale nie nepríjemne horúca", radí.

Epidermis, teda vrchná časť pokožky, má vonkajšiu lipidovú vrstvu, ktorá organizmus chráni. "Práve ona drží zlú vodu a baktérie vonku, dobrú vodu vnútri a uchováva pokožku vláčnu a hydratovanú," vysvetľuje Piliangová. Túto ochrannú vrstvu prirovnáva k vrstve masla na noži. Keď ho podržíme pod studenou vodou, ostane na mieste, ale pod horúcou vodou sa rozpustí a stečie. A presne to isté urobí s ochrannou vrstvou na ľudskej pokožke horúci kúpeľ nad 44 stupňov, tvrdí. U mladších ľudí pokožka nahradí vrchnú lipidovú vrstvu rýchlejšie ako  u starších ľudí. "Ako postupne starneme, má pokožka menšiu toleranciu voči horúcej vode, čo môže viesť k jej vysychaniu, svrbeniu, začervenaniu a možno dokonca aj k ekzémom," varuje. Ani hydratačné krémy prirodzené kožné lipidy nenahradia. A napríklad zatiaľ čo 20 ročná žena si môže dať horúcu sprchu dvakrát denne, v štyridsiatke už môže zistiť, že po takej sprche má po tele plochy suchej pokožky. To platí aj u mužov.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie