15.1.2016 14:00 | Technika

Wikipédia má 15 rokov: Čo ste možno o nej nevedeli?

Kto chce, ten môže niečím zaujímavým prispieť.
Kto chce, ten môže niečím zaujímavým prispieť.
Zdroj: wikipedia.org/
Či už kvôli štúdiu, alebo len tak pre zaujímavosť, asi drvivá väčšina užívateľov internetu už niekedy narazila na túto bohatú online encyklopédiu.  

Vybrané fakty o  Wikipédii, ktorá bola spustená 15.1. 2001:

- Je to encyklopédia s otvoreným obsahom, jej podobu vytvárajú  samotní užívatelia -dobrovoľníci. Aktuálne ponúka asi 35 miliónov článkov v 290 jazykoch. Napríklad v angličtine je k dispozícii vyše päť miliónov článkov.


- Encyklopédiu netvorí platený redakčný tím, články a ich úpravy sú dielom užívateľskej komunity a každý, kto si nejaké heslo prečíta, ten ho môže upraviť alebo prípadne vytvoriť nový záznam.


- "Wikipedisti" vo všeobecnosti nie sú profesionálnymi redaktormi, ale aj tak zachovávajú niekoľko základných pravidiel. Podobne ako u tradičných vedeckých prác dbajú na uvádzanie prameňov a dodržiavanie autorského práva. Takže dnes berú Wikipédiu do úvahy už aj akademici.


- Princíp dobrovoľníckeho prispievania však prináša aj nevýhody. Nie je napríklad problém záznam upraviť či sfalšovať (história Wikipédie už pozná niekoľko slávnych prípadov falošných hesiel), na druhej strane ale práve aktívna komunita členov zaručuje, že podobné zásahy budú včas objavené a opravené.


- Wikipédia tiež uvádza, že jedným z jej pravidiel je nezaujatý uhoľ pohľadu. Články tak majú nezaujato prezentovať všetky podstatné názory na príslušné témy a žiadny z názorov nesmie byť vydávaný za jedinú objektívnu pravdu.


- Veľkou výhodou stránky je jej interaktivita - jednotlivé heslá obsahujú v texte odkazy na ďalšie články, štatistiky či fotografie, a je tak ľahké získať o danom probléme širší prehľad.


- Devízou Wikipédie je aj jej mnohojazyčnosť. Niektoré heslá môžu byť napríklad v anglickej verzii iba veľmi krátke, po kliknutí na niektorú ďalšiu jazykovú mutáciu sa však ukáže oveľa podrobnejší článok.


- Stránka, ktorá dostala názov od havajského výrazu "wiki" (rýchly) sa 15.1.2001 zrodila pomerne nenápadne. Za jej otcov sú považovaní Jimmy Wales a Larry Sanger. Za prvý mesiac mala 200 hesiel, približne po roku ich bolo už 18.000.


- Pôvodne mala Wikipédia iba podporovať iný projekt nazvaný Nupedia - tradičnejšie poňatú  encyklopédiu, tvorenú profesionálmi a zdarma prístupnú na internete. Nakoniec sa ale ukázalo, že na nadšencoch založená encyklopédia má väčší potenciál.


-
Po 15 rokoch existencie Wikipédia úspešne konkuruje tradičným encyklopédiam, hlavne čo sa rýchlosti a prístupnosti verejnosti týka. Zle nevychádza ani v porovnaní s projektmi ako je Encyclopædia Britannica či nemecký Brockhaus.


- Wikipédiu prevádzkuje nezisková Wikimedia Foundation, založená v roku 2003 podľa zákonov amerického štátu Florida. Popri encyklopédii prevádzkuje aj ďalšie projekty - Wikislovník, Wikicitáty či Wikiknihy. Nadácia je financovaná zo sponzorských darov.

- V posledných rokoch sa do aktivít okolo Wikipédie zapája  čím ďalej tým menej spolupracovníkov. Podľa údajov nadácie ich napríklad vo februári 2014 bolo cca 76.000. Pred piatimi rokmi ich ale bolo o 13 000 viac. Teraz sa počet jej aktívnych prispievateľov  pohybuje okolo 70.000 ľudí.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie