14.1.2016 06:00 | Macho

Kedy sme v živote najšťastnejší?

Nájsť si k sebe normálnu ženu do života je jedno z najväčších šťastí pre chlapa.
Nájsť si k sebe normálnu ženu do života je jedno z najväčších šťastí pre chlapa.
Zdroj: getty images
Podľa niektorých teórií sa pocit spokojnosti so životom a vnútorným šťastím mení počas života podľa krivky v tvare písmena U.

Teda na začiatku života je maximálny, v strede minimálny a na konci sa opäť vracia k maximu. Kanadskí vedci to ale vyvrátili. Z dlhodobej štúdie vyplýva, že ľudia sú po štyridsiatke  šťastnejší ako v osemnástich rokoch.

Doktor Harvey Krahn tvrdí, že jeho štúdia je oveľa presnejšia ako predchádzajúce výskumy z minulých rokov. Tie totiž spovedali rôzne vekové skupiny v jednej danej chvíli a ich výpovede porovnávali, nespovedali rovnakých jedincov v priebehu ich života. Krahnova štúdia je longitudinálna, teda sa zaoberá vývojom pocitu šťastia u jednotlivca v priebehu viacerých rokov. A vo svojom výskume zistil, že po tridsiatke pocit šťastia vzrástol v porovnaní s dvadsiatimi rokmi života, ďalšie mierne zvýšenie pocitu šťastia a spokojnosti so životom zaznamenal aj po štyridsiatke.

Najrýchlejšie pritom rastie šťastie medzi 18 a 35 rokom života, kedy už ľudia prežívajú väčšinou  ranú fázu manželstva, sú fyzicky fit a majú dobré zamestnanie. „Chceme, aby ľudia boli šťastnejší, aby mali ľahšiu cestu životom. A tiež menej stáli zdravotný systém a spoločnosť,“ dodáva spoluautorka výskumu profesorka Nancy Galambosová k tomu, prečo je dôležité venovať sa výskumu šťastia v populácii.

:gallery:true:true:truePripíjame vám na šťastný život priatelia :)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie