14.1.2016 17:32 | Military

Texas sa ozbrojil: Znížia viditeľné zbrane zločinnosť?

Texasania mali k zbraniam vždy blízko.
Texasania mali k zbraniam vždy blízko.
Zdroj: trinixy.ru
Pri mene štátu Texas väčšinu Európanov napadne predstava Divokého západu a drsných pištoľníkov. Teraz majú zbrane v rukách občanov znížiť kriminalitu.

Od 1.1.2016 môžu Texasania so zbrojným pasom, ktorí absolvovali bezpečnostný kurz, na základe nového zákona nosiť strelné zbrane bez ich skrývania. Týka sa to približne jedného milióna obyvateľov. Zákon však  povoľuje individuálnym majiteľom a spoločnostiam, aby zakázali nosenie zbraní vo svojich priestoroch. V tomto prípade sú však povinní mať príslušný zakazujúci znak mať jasne vystavený pri vchode. Výnimku nosenia však budú tvoriť napríklad súdy, štadióny, zábavné parky a niektoré bary. Zástancovia nového zákona predpokladajú, že to prispeje k zvýšeniu verejnej bezpečnosti.

"Je to dobrá správa pre občanov, ktorí dodržiavajú zákony," citovala americká televízna stanica Fox News republikánsku političku Debbie Riddleovou. „Všade, kde dochádza k popieraniu práv vyplývajúcich z 2. dodatku, je zločinnosť na vzostupe. Ide o odstrašenie. Pokiaľ sa niekto rozhodne vylúpiť obchod, a vnútri sú ľudia so zbraňami po bokoch, možno si to rozmyslí," dodala. Druhý dodatok americkej ústavy zaručuje občanom držať a nosiť zbrane. „Zločinci sa neboja väzenia, boja sa toho, že budú postrelení," uviedol CJ Grisham, ktorý viedol kampaň za prijatie nového zákona.

A čo Európa? Tú čaká presný opak. Európska únia totiž pripravuje smernicu na odzbrojenie civilistov s legálne držanými zbraňami.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie