18.1.2016 10:10 | Technika

Cítite vibrácie mobilu, aj keď vám nikto nevolá?

A lekárske vysvetlenie je na svete.
A lekárske vysvetlenie je na svete.
Zdroj: getty images
Až deväť z desiatich užívateľov mobilných telefónov cíti vibrácie vo vrecku, aj keď ich zariadenie žiadnu správu či hovor neprijíma.

Fantómové vibrácie sú vyvolané neustálym očakávaním toho, že telefón bude reagovať, a drobnými svalovými záchvevmi, ktoré by inak ostali bez povšimnutia. Svaly v dolných končatinách prekonávajú počas dňa drobné nedobrovoľné pohyby, ktoré ľudia v minulosti vedome nevnímali. Ale tým, že posledných cca 15 rokov nosia ľudia vo vreckách mobily ktoré vibrujú pri príjmu správy a volania, začal mozog také vibrácie očakávať. A spája si s nimi aj záchvevy svalov dolných končatín.

Stretávam veľa ľudí, ktorí mi hovoria, toto sa mi presne stáva, ale mal som pocit, že som sám, že som divný,“ tvrdí americký doktor Robert Rosenberger. Výskumom fantómových vibrácii sa zaoberá dlhodobo. A zistil, že falošné vibrácie pociťuje 9 z 10 ľudí, ktorí používajú mobil. „Nie je to vlastne žiadny syndróm v technickom slova zmysle. Je to len pomenovanie, ktoré sa stalo bežným. U málokoho sa ale jedná o skutočný problém, občas sa to stane väčšine ľudí, a iba dve percentá majú kvôli tomu iné problémy a vyhľadávajú pomoc odborníkov,“ dodáva doktor Rosenberger.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie