18.1.2016 17:37 | Military

Podarí sa narkobarónovi El Chapovi utiecť aj tretí krát?

Joaquín "El Chapo" Guzmán pri druhom zatknutí.
Joaquín "El Chapo" Guzmán pri druhom zatknutí.
Zdroj: getty images
Iba pár dní po zatknutí najhľadanejšieho drogového šéfa sveta sa mnohí obávajú, že Mexičan Joaquín Guzmán už plánuje ďalší útek.

"Nepodceňujte jeho kreativitu" píše server BBC. Už dvakrát sa mu podarilo utiecť z väzníc s najvyššou kontrolou. Po prvý krát v aute práčovne, druhý krát cez 1,5 kilometra dlhý podzemný tunel z jeho cely.

Teraz sa boss drogového kartelu Sinaloa Joaquín Guzmán (jeho prezývka El Chapo znamená Špunt) nachádza vo federálnej väznici Altiplano, ktorá leží asi hodinu cesty od mexickej metropole a z ktorej utiekol v júli 2015. Väznica má meter hrubé steny, pri vchode sú zaparkované tanky, vzdušný priestor nad ňou je uzatvorený a obmedzená je aj mobilná sieť v okruhu asi 10 km okolo väznice.V najbližšej dobre by sa mal v priestoroch Altiplana údajne zdesaťnásobiť počet kamier a vyčlenená má byť elitná jednotka priamo pre Guzmána, ktorá ho má ustrážiť 24 hodín denne. Okrem toho má byť často sťahovaný do inej cely. "Môžete mať ale väzenie s najvyššou ostrahou a aj tak utečie," tvrdí mexický expert na federálny väzenský systém, ktorý nechcel byť menovaný. Problém je, že budovy môžu byť prvej kategórie, maximálne bezpečné, ale ľudia, čo ho strážia, nie sú dobre vycvičení a dostatočne spoľahliví, domnieva sa mexický expert. Guzmán má totiž svojich ľudí všade. A koho nezíska peniazmi, toho donúti vyhrážaním a násilím. Ďalšou otázka je, ako dlho môže mexická vláda financovať také špeciálne opatrenia kvôli jednému človeku. Spojené štáty žiadajú Guzmánovo vydanie, ale proces vyhostenia môže trvať rok aj viac.Súdiť ho chce najmenej sedem rôznych federálnych súdov v USA, okrem iného kvôli obchodovaniu s kokaínom, organizovanému zločinu, praniu špinavých peňazí, vraždám či držaniu zbraní. Proces vyžiadnaia obvineného do iného štátu sa ale môže veľmi pretiahnuť. Jeden z Guzmánových obhajcov Juan Pablo Badillo, špecializujúci sa na vyhosťovací proces, už predložil šesť rôznych napadnutí žiadosti o vyhostenie svojho klienta. Všetky budú pravdepodobne zamietnuté, ale každá vyžaduje samostatné súdne konanie, ktoré môže obhajca takticky zdržovať. Mexický súdny systém má pritom asi 3,5 sudcu na tisíc obyvateľov, podľa serveru BBC je svetový priemere 16. Ďalším problémov je aj to, že Spojené štáty musia zaručiť, že Guzmán nedostane trest smrti, pretože v Mexiku je trest smrti zrušený. Taká záruka by mohla mať podľa Josého Manuela Merina z mexickej generálnej prokuratúry formu diplomatickej nóty, odovzdanej prostredníctvom ministerstva zahraničia.

VIDEO: Luxus drogových kráľov (dokument, čeština, 45 min)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie