20.1.2016 10:25 | Macho

Čo sa deje s mozgom užívateľov kokaínu?

Drogy sú len pre slabochov!
Drogy sú len pre slabochov!
Zdroj: getty images
Nielen dieru v nose majú ťažkí užívatelia kokaínu, ale aj dieru v mozgu. Doslova tak platí príslovie, že koks mu zožral mozog.

Americkí vedci totiž preukázali, že po požití väčšieho množstva kokaínu sa mozgové bunky začnú samé požierať. Nervové prepojenie redne a mentalita človeka je nenávratne poškodená po zvyšok života.

Táto tvrdá droga vyvoláva v mozgu tzv. autofagiu. To je v tele celkom  bežný jav v prípade, že je bunka chybná, poškodená alebo plná toxínov. Doslova strávi samú seba, tým zanikne a neohrozuje tkanivo, v ktorom sa nachádza. Autofagia je ale samozrejme patologická vo chvíli, kedy k nej dochádza pri zdravých a pre telo potrebných bunkách. A tento stav nastáva po podaní kokaínu.

„Bunka je ako domácnosť, ktorá neustále produkuje odpad. Autofagia je domovník, ktorý ten odpad vynáša, je to obvykle dobrá vec. Ale kokaín ovplyvní domovníka tak, že vyhodí všetko vrátane dôležitých vecí, ako sú mitochondrie, ktoré v bunke fungujú ako energetické továrne,“ vysvetľuje autor výskumu Dr. Prasun Guha.

Pomôcť ľuďom ťažko závislým na kokaíne by mohol nový liek CGP3466B. Ten pomáha pacientom s Parkinsonovou chorobou a ochorením motorických neurónov. U tých dochádza k degradácii nervového tkaniva a mentálnemu úpadku, čo liek dokáže čiastočne zvrátiť. Či bude účinný aj v prípade autofagie vyvolanej kokaínom, sa zatiaľ presne nevie.

VIDEO: Kokaín (dokument, čeština, 57 min)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie