21.1.2016 10:20 | Zaujímavosti

Vedci prepisujú fakty o Arktíde: Ľudia tu boli skôr

Proti takej presile nemal uväznený mamut vo vykopanej  pasci šancu.
Proti takej presile nemal uväznený mamut vo vykopanej pasci šancu.
Zdroj: getty images
Predchodcovia dnešného človeka obývali arktickú oblasť už pred približne 45.000 rokmi, čo je oveľa skôr, ako sa doteraz v odborných kruhoch predpokladalo.

Podľa ruských vedcov o tom svedčia odkryté pozostatky mamuta, ktorého mali pri pobreží jedného z arktických morí zabiť lovci. Svoju štúdiu publikovali v magazíne Science. Na tele mohutného zvieraťa nájdeného v roku 2012 vedci pri podrobnom skúmaní objavili stopy, ktoré podľa nich nepochybne zanechala kopija vrhnutá lovcami. Ďalšie zranenia mu potom mali spôsobiť kratšie hroty dýk, ktorými zranené zviera bodali v oblasti krku.

"Nepochybne im slúžili ako potrava, hlavne niektoré časti ako jazyk či pečeň boli pochúťkami, ale lov kvôli slonovine bol dôležitejší," uviedol podľa agentúry Reuters Vladimir Pitulko z ruskej akadémie vied, podľa ktorého ľudia v nezalesnenej oblasti pri pobreží Karského mora používali slonovinu z mamutích klov ako náhradu dreva. Doterajšie teórie tvrdili, že sa v arktických regiónoch prví ľudia vyskytovali pred približne 30.000 rokmi.Lov mamutov, ich tuk a kožušina boli podľa vedcov zásadné pre prežitie v chladných podmienkach severnej Sibíri. Miestni obyvatelia sa vďaka tomu boli podľa jednej z teórií schopní dostať cez Sibír až na pevninskú šiju, ktorá vtedy cez Beringov prieliv spájala dnešnú Áziu s Amerikou.

VIDEO: Ruská divočina - Arktída (dokument, čeština, 47 min)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie