24.1.2016 06:00 | Technika

Mestá sú plné ultrazvuku: Ako na nás vplýva?

Citlivejší ľudia môžu mať problémy.
Citlivejší ľudia môžu mať problémy.
Zdroj: getty images
Knižnice, plavecké bazény, stanice vlakov či metra, múzea a dokonca školy, to všetko sú  miesta znečistené ultrazvukom.

Hoci tieto mechanické vlny nechávajú sluchové orgány v pokoji,  a mozog na ne nereaguje, môžu vyvolať nerovnováhu vo vnútornom uchu a telo potom zažíva podobné stavy ako pri morskej chorobe.

Vedci zo Southamptonu zistili, že veľké mesta sú dnes plné ultrazvukového znečistenia, na ktoré citliví jedinci reagujú únavou, bolesťami hlavy a svalov či nevoľnosťou. Ultrazvukové vlny vydávajú ohlasovacie a informačné systémy, reproduktory, amplióny, automatické dvere a ďalší zariadenia, ktorých je dnes na verejných miestach nadmerne veľa. Ultrazvuk sa často používa aj na plašenie hlodavcov, zatiaľ čo tí utečú, ľudia v dosahu vĺn ostávajú. Citliví jedinci tak trpia nevoľnosťou, závratom hlavy, únavou, bolesťami brucha, bolesťami hlavy a migrénami.

Anglický fyzik Tim Leighton pracoval na výskume ultrazvuku vo verejných priestoroch. Veľmi často sa tieto vlny vyskytujú na miestach, kde sa pohybujú deti. Tie sú pritom citlivejšie ako dospelí. „Jadrom problému je, že rozvoj trhu s lacnými komerčne využiteľnými zdrojmi ultrazvuku viedol k ich zvýšenému používaniu, takže vlnám je vystavených stále viac ľudí. Mnohým zariadeniam sme dnes vystavení a nemôžeme to klasifikovať ako pracovnú záťaž. Politici a lekári nemajú dosť dôkazov, aby mohli chrániť verejné zdravie, a bude narastať nepohodlie populácie ako dôsledok ultrazvukového znečistenia,“ tvrdí  profesor Leighton.

AUDIO: Vlnový generátor (16Hz až 22KHz) - SKÚŠKA

 

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie