25.1.2016 10:10 | Macho

Vedci odhalili netušené možnosti nášho mozgu

Dokáže si uchovať množstvo informácii, škoda len, že ho veľa ľudí tak málo používa.
Dokáže si uchovať množstvo informácii, škoda len, že ho veľa ľudí tak málo používa.
Zdroj: getty images
Ľudský mozog dokáže uchovať až desaťkrát viac informácií, ako sa doteraz predpokladalo. Aký je to objem dát? Sadnite si.

To je porovnateľné s ohromných množstvom dát celého internetu. Podľa odborníkov zo Salkovho inštitútu v Kalifornii nové chápanie funkcií hippokampu pomôže vo vývoji superpočítačov. Mozog je zatiaľ najdokonalejší počítač. A je tak efektívny, že na svoju činnosť používa iba 20 wattov prúdiacej  energie. Každý si pritom dokáže predstaviť, ako slabo svieti taká žiarovka. „Objavili sme kľúč k odomykaniu princípu, podľa ktorého neuróny hippokampu fungujú s veľmi nízkou energiou, ale veľmi vysokou výpočtovou silou. Naše nové merania pamäťovej kapacity mozgu zvyšuje doterajšie odhady desaťkrát na približne asi petabajt, to je približne toľko, čo je v celom internete,“ uviedol profesor Terry Sejnowskii.

Jeho tím pri štúdiu neurónov odhalil desaťkrát viac nespojitých synapsií, čo znamená, že mozog dokáže uchovať desaťkrát viac informácií „Doteraz sa pritom predpokladalo, že mozog dokáže uchovať asi len jeden či dva bity krátkodobej a dlhodobej pamäte v hippokampe,“ dodal doktor Tom Bartol zo Salkovho inštitútu. „Pod zjavným chaosom a zmätkom mozgu skryto leží veľkostne a tvarovo precízne synapsie, ktoré nám boli doteraz skryté,“ dodal profesor Sejnowski.

Reakcia našej redakcie: Konečne sa aj vedecky potvrdilo, že taký Chuck Norris nepoužíva internet preto, lebo on ho pozná celý naspamäť :)  

:gallery:true:true:true
Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie