26.1.2016 06:00 | Zaujímavosti

Indonézsky Iron Man si sám vyrobil bionickú ruku

Niektorých mužov život nezaskočí.
Niektorých mužov život nezaskočí.
Zdroj: trinixy
Mladému zváračovi ostala po mŕtvici ochrnutá ľavá ruka. O ženu a tri deti sa však musel postarať aj naďalej.

Z rôznych častí železného šrotu a počítačových komponentov si Wayan Sumardana (31) alias Tawan  svojpomocne postavil robotickú ruku, ktorá mu pomáha s jeho nefunkčnou ľavačkou. Za elektro materiál, senzory, motorček ... zaplatil asi 330 dolárov (cca 305 €), a získal tak potrebnú pohyblivosť a možnosť ďalej prácou živiť rodinu.

Ľavú stranu tela mu teraz "zdobí" asi 10 kilogramová konštrukcia, ktorá je napojená na čelenku na hlave. V tej sa nachádza malé riadiace centrum, ktoré podľa jeho myšlienok dokáže ovládať nehybnú ruku. Celý systém má zatiaľ dve chyby, ktoré chce Wayan čo najskôr doladiť. Prvým je fakt, že sa musí poriadne sústrediť, aby systém reagoval na jeho povel, čo je dosť vyčerpávajúce.  Druhým problémom je pomerne rýchle vybitie batérie, na ktorej plné nabitie potrebuje dlhých 7 hodín.    

Návod na konštrukciu našiel na internete, kde sa už o podobný prístroj pokúšali jeho predchodcovia. Ani Tawanovi sa to nepodarilo na prvý krát, a pár krát jeho nápad zlyhal, ale nevzdal sa, a teraz môže ďalej zvárať. "Tento nástroj nie je dokonalý, ale je celkom užitočný. Bez neho by som jednoducho nemohol použiť ľavú ruku," uviedol Tawan pre denník Bali Post.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie