28.1.2016 06:00 | Zaujímavosti

Prečo mali dinosaury zvláštne rohy a štíty?

Velociraptor mongoliensis vs.  Protoceratops andrewsi
Velociraptor mongoliensis vs. Protoceratops andrewsi
Zdroj: getty images
Paleozoológovia roky špekulujú o tom, prečo majú niektoré dinosaury toľko bizarných výrastkov na tele. Nové výskumy prinášajú jasnejšiu odpoveď.

Primárne sa ponúka odpoveď, že slúžia ako ochrana pred predátormi. Lenže podľa najnovších výskumov môže za tieto útvary skôr sexuálny výber a konkurencia. Tak ako je to pri niektorých dnes žijúcich stavovcoch. Napríklad jelene síce používajú svoje parohy k súbojom počas ruje, primárne ale ich stavba a štruktúra veľa napovedá o ich kondičke a zdraví, ale pravdepodobne je to primárne ozdoba, až potom zbraň. A hoci do úzkych zahnaný jeleň môže použiť parohy k sebaobrane, primárnou funkciou je vonkajšia symbolika jeho sexuálnej zdatnosti. Teda parohy dávajú samiciam a ostatným samcom jasne najavo, aký zdatný a kvalitný jedinec pred nimi stojí. A podobne to malo prebiehať aj u dinosaurov. Výrastky, štíty a ostne sa menili s vekom jedinca.

Britskí vedci to zistili u 37 kostrových pozostatkoch druhu Protoceraops andrewsi. S pribúdajúcim vekom jedincov sa výrastky na tele zväčšovali. Neslúžili teda primárne k obrane, ale hrali dôležitú úlohu v pohlavnom výbere druhu. Samce vyššieho veku či zdatnejšie a geneticky kvalitnejšie jedince mali výrastky väčšie. A teda väčšiu šancu u samíc aj pri súbojoch s konkurentmi. „Tieto znaky boli evolúciou vytvorené ako znaky spoločensko - sexuálnej dominancií,“ tvrdí David Hone z londýnskej univerzity Queen Mary.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie