31.1.2016 06:00 | Zaujímavosti

Internet je v prírode starý už milióny rokov

Od prírody sa ešte stále máme čo učiť.
Od prírody sa ešte stále máme čo učiť.
Zdroj: getty images
Symbióza rastlín a húb je stará stovky milióny rokov. Ich spoločný vývoj dospel k takej dokonalosti, že sa hubové vlákna stali dokonalou komunikačnou sieťou pre rastliny.

Inými slovami "bio internet" je už veľmi starý a prepája celú planétu. Huby sú heterotrofné organizmy, samé si nedokážu vytvárať organické zlúčeniny z vody a oxidu uhličitého ako rastliny. Ale zato dokážu zadržiavať vodu, vyťahovať z pôdy minerály a dôležité prvky (dusík a fosfor) a produkovať niektoré látky, ktoré rastlinám pomáhajú v komunikácií (mycelia mykoríza),  v podpore rastu, obrane a agresií voči ostatným organizmom. To všetko hubový internet splietajúci sa pod povrchom zeme medzi koreňmi rastlín umožňuje. Rastliny za to hubám platia nejakými tými organickými látkami, väčšinou sacharidmi.

Hubový internet pomáha rastlinám komunikovať. Jedinci tak vďaka nemu vedia o spriaznených druhoch, s ktorými si pomáhajú vzájomne v raste. Ale aj o konkurencii, ktorú sa pomocou tejto siete snažia eliminovať. Britskí vedci dokázali, že duglaska tisolistá a breza bielokôra dokážu dodávať uhlíkaté zlúčeniny menším stromčekom, ktoré nemajú dostatok slnečného žiarenia. Tak im pomáhajú rásť aj v tieni.

Podľa doktorky Suzanne Simardovej staršie stromy skutočne pomáhajú niektorým svojim potomkom s rastom v tieni, aby ich menší a mladší jedinci mohli nahradiť vo chvíli, kedy tento starý jedinec odumrie, spadne a uvoľní priestor. Hubový internet je ale neskutočne rýchly aj v prenose iných informácií. Podľa čínskych vedcov dokáže v sekunde informovať rastliny v okolí o potenciálnej hrozbe. Ak napríklad jednu rastlinu napadnú škodce či choroby, ostatní sa to hneď dozvedia, a môžu sa pripraviť vylučovaním jedovatých či nestráviteľných látok do svojich tkanív.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie