30.1.2016 06:00 | Zaujímavosti

Toto ste o žralokoch určite nevedeli!

Samičky si vystačia aj samé.
Samičky si vystačia aj samé.
Zdroj: getty images
Rozmnožovanie partenogenézou je u chordátov veľmi vzácne. Ale existuje. Opísali ho zoológovia z Mníchova, ktorým sa rozmnožili samice žraloka bez oplodnenia.

Panenská samica splodila samicu, ktorá sama potom priviedla na svet bez oplodnenia ďalšieho potomka. Táto metóda pravdepodobne slúži k zachovaniu druhu v prípade, keď je v populácii málo samcov. Zoológovia považujú rozmnožovanie bez oplodnenia za evolučne vymierajúci spôsob množenia. Jednak nezvyšuje genetickú pestrosť a teda aj odolnosť jedincov voči chorobám, ale aj zvyšuje šancu na šírenie genetických chýb. Je ale bežný u mnohých plazov, pri ktorých napríklad o pohlaví potomka rozhoduje skôr teplota inkubácie ako špecifické chromozómy.

Partenogenetické plodenie potomkov u panenských samíc žraločíka bieloškvrnitého popísal tím doktora Nicolasa Straubeho z Bavorskej štátnej zoologickej zbierky. Jedná sa malý druh paryby žijúcej na korálových útesoch okolo Indonézie. Znáša vajcia, z ktorých sa liahnu mláďatá. „Zatiaľ bola partenogenéza u žralokov a rají popísaná len v niekoľkých málo prípadoch. Väčšinou u jedincov žijúcich v zajatí…. Pravdepodobne je to alternatíva k pohlavnej reprodukcií,“ domnieva sa doktor Straube.

VIDEO: Žraločík (ostroň) bieloškvrnitý

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie