2.2.2016 17:28 | Military

Obete zvrhlej nacistickej kolónie žalujú Čile

Vstup do pekla menom Colonia Dignidad.
Vstup do pekla menom Colonia Dignidad.
Zdroj: memoriaviva.com / aas
Je to malý kúsok Nemecka vytvorený v srdci prírody na juhu Čile v roku 1961. Mala to byť idylická rodinná dedina. Mala.

V skutočnosti však bola Colonia Dignidad miestom, kde dochádzalo k mučeniu a sexuálnemu zneužívaniu. Založil ju bývalý nacista. Dnes obete požadujú odškodnenie. "Na tomto mieste priam cítim utrpenie," hovorí Winfried Hempel (38), ktorý sa tu narodil, a na vlastnej koži zažil zlé zaobchádzanie v mene "stupídneho a fanatického kresťanstva", ako sám hovorí.

Winfrieda, ktorý sa stal právnikom, poverilo 120 bývalých obyvateľov kolónie, aby podal kolektívnu žalobu, v ktorej každý z nich požaduje od Čílskej republiky odškodné vo výške jedného milióna dolárov (cca 916 000 €). Čile obviňujú z toho, že umožnil existenciu "jednej z najnebezpečnejších siekt v histórii ľudstva". Žaloba sa bude týkať aj Nemecka, ktoré je obviňované z toho, že svojim občanom neposkytlo pomoc. Colonia Dignidad, ležiaca asi 350 km južne od metropole Santiaga, mala byť osadou so sociálnym programom, kde sa muži venovali poľnohospodárstvu, ženy domácim prácam a deti tancu a spevu.

Minulosť jej zakladateľa, bývalého desiatnika nacistickej armády Paula Schäfera, však vyvolávala znepokojenie. Tento muž začal veľmi rýchlo brutálne ovládať nemeckú komunitu v počte niekoľkých stoviek ľudí a vnucoval jej tak prísne pravidlá, že to hraničilo až s otroctvom. Zneužíval aj deti, ktoré boli od narodenia oddeľované podľa veku a pohlavia, a bol im skoro úplne znemožnený akýkoľvek kontakt s rodičmi. Aj Winfried spoznal svojich rodičov až v desiatich rokoch. Dovtedy nepoznal ani celé svoje meno. "Ako by sme sa narodili v skleníku, v laboratóriu, bez toho aby sme vedeli, kto vlastne sme. Bol tu jeden boh a ten sa volal Schäfer," spomína na muža vždy oblečeného v čiernom. Winfried Hempel sa dostal z kolónie až vo veku 20 rokov, po tom, čo v roku 1997 bývalý nacista, podozrivý hlavne z pedofílie, utiekol.

Čiľania vtedy objavili, že idylická nemecká enkláva bola v skutočnosti peklom pre tých, ktorí tu žili, ale aj pre odporcov diktatúry Augusta Pinocheta (1973-1990). Mnohí z nich boli mučení alebo záhadne zmizli.

VIDEO: Sekta v kolóniiPaul Schäfer bol nakoniec zatknutý v roku 2005 v Argentíne a odsúdený na 20 rokov za zneužívanie mladistvých a mučenie. Zomrel vo väzení vo veku 88 rokov. Lokalita, ktorá bola premenovaná na Villa Baviera existuje doteraz a snaží sa prilákať turistov. To kritizuje množstvo obetí, ktoré by si želali, aby tu bol postavený pamätník. "Urobiť z tohto miesta, ktoré pamätá mučenie a otroctvo, turistický cieľ mi pripadá ako urážka pamiatky tých, ktorí tu trpeli a zomreli" hovorí Gabriel Rodríguez, ktorý bol počas diktatúry týždeň v Colonia Dignidad väznený a teraz žije v susednej obci Talca.

Komplex sa ďalej podobá na typickú nemeckú dedinu. Pamätník tu pripomína významné dátumy kolónie, ale roky 1961-1997 uvádza iba ako ťažké časy. Žije tu asi 160 osôb, väčšinou seniorov, zachovávajúcich hrdo bavorskú kultúru. Hlavnou aktivitou tu je poľnohospodárstvo a denne sa tu vyprodukuje 40.000 vajec. O Paulovi Schäferovi hovoria neradi. "Nie je na nás, aby sme ho súdili. Pozemskej spravodlivosti už bolo učinené zadosť a tá božia ho čaká," hovorí jedna z obyvateliek. "Ten človek urobil aj dobré veci," dodáva.

Nemecká enkláva sa stala dejiskom filmu Kolónia s Emmou Watsonovou a Danielom Brühlom. Snímka nakrútená v roku 2015 rozpráva príbeh o mladom mužovi zatknutom Pinochetovými agentmi, ktorého jeho priateľka odchádza hľadať až do Colonia Dignidad.

VIDEO: Colonia Dignidad - trailer 2

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie