7.2.2016 06:00 | Zaujímavosti

Bosna: Turistický raj pre boháčov z Perzského zálivu

Sarajevo Resort
Sarajevo Resort
Zdroj: sarajevotimes.com
S vilami, apartmánmi okolo umelého jazera, s bazénmi, športoviskami, halal supermarketom a moslimskou modlitebnou je to nové miesto záujmu bohatých klientov.

Teraz je Sarajevo Resort najdôležitejší uskutočnený realitný projekt pre klientelu, ktorú priťahuje myšlienka byť jednou nohou v Európe, a pritom tráviť prázdniny uprostred moslimskej obce. Rezidenčná štvrť vzdialená asi 30 kilometrov od bosenského hlavného mesta vyrástla na ploche 160.000 m2. Predstavuje investíciu za 25 miliónov €. Žiť tam môže približne 1100 ľudí.

"Záujemcov z Perzského zálivu sem láka krásna príroda, islam a dobré vzťahy s Bosniakmi Cítia sa vítaní," povedal agentúre AFP podnikateľ z emirátov Tárik Chadža. Bosna postupne od roku 2010 zrušila víza občanom z väčšiny krajín Perzského zálivu a počet turistov z tohto regiónu neprestáva narastať. V roku 2015 sa jednalo o 24.500 z celkovo 360.000 návštevníkov Sarajeva a okolia. Turistický boom priťahuje podnikateľov v nehnuteľnostiach. "Investori prichádzajú do Bosny, pretože je tu sľubný rozvoj turistiky," hovorí Džásim Kandirí, riaditeľ Sarajevo Resort.

VIDEO: Letecká zábery z dokončovacích prácChadža si otvoril pred tromi rokmi v Sarajeve turistickú a realitnú kanceláriu, cez ktorú prechádzajú bosenskí partneri: jeden ponúka pozemok, druhý zase dom na vidieku. Sám si kúpil pozemky, aby na nich pre klientov z Perzského zálivu postavil luxusnú rezidenčnú štvrť. Trh stále rastie, teší sa a dodáva, že ceny medzitým citeľne stúpli, "počas troch rokov až o 100 percent". Títo klienti pre niektorých obyvateľov Bosny predstavujú manu nebeskú. "Nie sú najpočetnejší, ale míňajú oveľa viac ako ostatní, asi 150 € na osobu a deň, bez útraty za hotel," hovorí hovorkyňa sarajevského turistického úradu Asja Hadžiefendičová Mesičová.

Okrem Sarajevo Resort sa pripravuje niekoľko podobných projektov, niektoré z nich doslova gigantické. Politici rýchlo pochopili, čo je v stávke. "Bosna je európska krajina, má vodstvo, lesy, bane, potenciál v energetike a turistike. Naši bratia (zo zálivu) si tieto prednosti všimli," uviedol vodca bosenských moslimov Bakir Izetbegović. Z celkových cca 3,8 milióna obyvateľov tejto balkánskej krajiny sú dve pätiny moslimovia. Ostatní sú pravoslávni Srbi a katolícki Chorváti. "Je to iba začiatok, len sme otvorili dvere - samozrejme za podmienky, že stabilita ostane zachovaná," hovorí Amer Bukvić, ktorý je riaditeľom finančného ústavu Bosna Bank International. Zakladateľom tohto ústavu sú banky z Perzského zálivu. Ústav pritom zohráva kľúčovú úlohu v lákaní bohatých arabských investorov.Zatiaľ čo hoteliéri a reštauratéri sú nadšení, a na jedálne lístky dopisujú arabštinu, iní sledujú toto dianie s opatrnosťou. Niektoré média alebo diskutujúci na internete píšu o "invázií", alebo dokonca tvrdia, že sa okolie Sarajeva stáva "emirátom". Časopis Slobodna Bosna už písal o "sarajevskom pásme Gaza". Majiteľ jedného sarajevského hotela si pochvaľoval, že jeho podnik ťaží z náporu turistov z Perzského zálivu, ale rozhodne sa staval proti výstavbe rezidenčných štvrtí pre arabských zákazníkov, pretože z jeho hľadiska predstavujú "ušlý zisk". "Najlepší je turista je ten, ktorý si príde prenajať hotelovú izbu," vysvetlil so želaním ostať radšej v anonymite.

VIDEO: Animácia nového rezortu

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie