9.2.2016 17:32 | Technika

Minirobot inšpirovaný švábmi môže zachraňovať životy

Malý, lacný, užitočný
Malý, lacný, užitočný
Zdroj: reprofoto YouTube / Berkeley News
Američania predstavili prototyp robota, ktorý má uľahčiť záchranu zasypaných osôb pri katastrofách. Poďakovanie patrí aj nesympatickému lezúcemu hmyzu.

Vedci si totiž všimli, že šváb dokáže sploštiť svoje telo až na štvrtinu bežnej veľkosti a pritom sa stále pohybuje neuveriteľnou rýchlosťou. Navyše znesie záťaž rovnajúcu sa deväťnásobku svoje telesnej hmotnosti, bez toho, aby utrpel zranenie.

:gallery:true:true:trueMinirobot, ktorého vedci vytvorili, má svojou silou a obraznosťou skutočné šváby napodobňovať. Pokiaľ bude vybavený kamerou, mikrofónom a ďalšími senzormi, mohol by poslúžiť pri pátraní po nezvestných osobách v troskách budov po zemetraseniach a ďalších katastrofách. Robot môže rovnako tak záchranárom pomôcť určiť, či je hromada sutín stabilná. "Zdá sa, že sa šváby dostanú všade," hovorí americký profesor biológie Robert Full, ktorý je spoluautorom štúdie pojednávajúcej o robotovi podobajúceho sa švábom. "Myslím si, že títo živočíchovia sú skutočne odporní, nechutní, ale vždy nám prezradia niečo nové" citovala ho agentúra AP.

:gallery:true:true:truePrístroj pomenovaný CRAM (Compressible Robot with Articulated Mechanisms) má približne veľkosť dlane, takže je asi 20x väčší ako skutočný šváb, a vzhľadom pripomína skôr pásavca. Jeho veľkou prednosťou je jednoduchosť a nízka cena. Podľa spoluautora vynálezu Kaushika Jayarama, ktorý pôsobí ako expert na robotiku na Harvarde, bolo najzložitejšie vytvoriť návrh robota. Potom už vynálezcovia použili bežné elektronické súčiastky a motorčeky, kartón a polyester. "Prototyp vyšiel pravdepodobne na menej ako 100 dolárov (cca 89 €)" prehlásil Jayaram. Pokiaľ by sa taký prístroj vyrábal sériovo, mohol by celý robot aj so senzormi a ďalším vybavením stáť necelých desať dolárov (cca 8.90 €) za kus.

:gallery:true:true:trueProfesor biológie Full uviedol, že keď sa v minulosti experti snažili vyrobiť robotov, ktorí by sa dostali do tesných priestorov, obracali svoju pozornosť k živočíchom s mäkkým telom schopným meniť tvar, akými sú dážďovky, slimáky či chobotnice. Ale šváb má svoje výhody, akou je rýchlosť a schopnosť odolať rozdrveniu, upozornil Full. Šváb sa dokáže pohybovať rýchlosťou 50 dĺžok svojho tela za sekundu, čo by sa u človeka rovnalo rýchlosťou behu 225 km/h. Keď sa šváb stiahne, zníži sa je

ho rýchlosť na 20 dĺžok tela za sekundu. Dizajnéri robota si ale ani napriek týmto výnimočným vlastnostiam tento druh hmyzu, ktorý ich inšpiroval, nezamilovali. "Stále mi naháňajú husiu kožu. Vo svojom dome by som ich nechcel," hovorí Jayaram.

VIDEO: CRAM

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie