10.2.2016 14:00 | Šport

Bolia vás po cvičení svaly? Tak zabudnite na lieky

Ešte dve série, a zajtra ráno si nebudeme vedieť ani zuby umyť.
Ešte dve série, a zajtra ráno si nebudeme vedieť ani zuby umyť.
Zdroj: getty images
Pozná to každý, kto začal cvičiť alebo mal dlhú prestávku v pravidelnom pohybe. Druhý deň po návrate z cvičenia ho poriadne boleli svaly v celom tele.

To kvôli drobným poškodeniam, ku ktorým dochádza náročnou prácou svalových vlákien. Lenže! Nie je dobré po cvičení užívať lieky proti zápalom. Poškodenie totiž rýchlo opravia T-lymfocyty,  ktorých aktivita bolestivosť znižuje. Pritom s každým ďalším cvičením sa ich aktivita vo svaloch zvyšuje. To je aj dôvod, prečo ďalšie cvičenie bolí menej a prečo zvyšujúca sa záťaž pri tréningu neprodukuje väčšiu bolesť. Telo sa rýchlo prispôsobuje. Vedci z Utahu ale ako prví preukázali priamy vplyv imunitného systému na znižovanie bolestivosti svalov po cvičení. T-lymfocyty sú biele krvinky vyvolávajúce zápal. Väčšinou  reagujú špecificky na infekciu a choroboplodné častice v tele.

:gallery:true:true:true:gallery:true:true:true

„T-lymfocyty vnímate ako biele krvinky, ktoré reagujú na infekciu, neopravujú svaly, ale my sme zistili výrazné hromadenie T-lymfocytov v oblastiach s poškodenými svalovými vláknami. Naša štúdia je prvá, ktorá dokazuje, že T-lymfocyty sú prítomné vo svaloch človeka v reakcii na poškodenie vyvolaných cvičením,“ tvrdí docent Robert Hyldahl.

Užívanie liekov proti zápalom po cvičení podľa neho nie jej efektívne, a cvičiacemu naopak ubližuje. Množstvo bodybuilderov a športovcov však lieky užíva, aby ich neboleli svaly. Lenže T-lymfocyty bolestivosť znižujú svojou aktivitou. Aj keď s každým ďalším cvičením zápalom vo svaloch pribúda.  „Zápal nemusí spôsobovať priamo bolesť, pretože my sme dokázali, že bolestivosť svalov sa znižuje s väčším množstvom zápalov,“ tvrdí Hyldahl.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie