11.2.2016 10:00 | Macho

Zima ovplyvňuje náš mozog viac, ako si chceme priznať

Keby som bol auto, tak smelo poviem, že dnes mi to páli len na dva valce. Ak vôbec.
Keby som bol auto, tak smelo poviem, že dnes mi to páli len na dva valce. Ak vôbec.
Zdroj: getty images
Netrápte sa vymýšľaním zložitých projektov a riešením zamotaných problémov. V čase okolo zimného slnovratu to nemá absolútne zmysel. Prečo?

Mozog nefunguje. Pozornosť a sústredenie sú na minime. Naopak maximum dosahujú mozgové funkcie v čase okolo letného slnovratu. Potvrdili to belgickí neurológovia. Dlhé noci, krátke dni, chladné počasie, nedostatok slnečných lúčov, znížená hladina vitamínu D v krvi a horšia strava. To všetko má zásadný vplyv na aktivitu mozgu, ktorý sa podobne ako u iných cicavcov chráni tým, že funguje v núdzovom režime. Dostáva sa do istej formy zimného spánku.

Vedci z univerzity v Liège zistili, že mozgové centrum riadiace schopnosť pozornosti a sústredenia dosahuje počas roka maximá a minimá. Je to evolučné riešenie vyplývajúce zo striedania ročných období po milióny rokov života na Zemi. V zimných mesiacoch má telo málo živín, potravy je menej a hlavne mu chýbajú mnohé vitamíny a minerály z ovocia a zeleniny. Mozog ale vyžaduje veľmi veľa energie na plnú aktivitu, preto svoju výkonnosť v čase nedostatku zníži. Asi ako medveď, ktorý sa odoberie na zimný spánok. Počas hibernácie spaľuje minimum energie.

Podľa doktora Gillesa Vandewalla má však súčasné ignorovanie ročných období modernou spoločnosťou vážne následky. V práci iba málokto z vedenia uzná, že je treba zmierniť  tempo, keď všetko riadi diktát maximálneho výkonu, zisku a konkurencie. Ľudia sa tak prepínajú a platia veľkú daň rôznymi poruchami, od prudkých zmien nálad po vážnejšie depresie, úzkosti a ďalšie ochorenia. „Naše údaje naznačujú, že okrem denných rytmov ovplyvňuje vyššie kognitívne funkcie mozgu aj striedanie ročných období,“ tvrdí autorka štúdie doktorka Christelle Meyerová.

Aj po prečítaní tohto článku asi 99 percent šéfov zareve

VŠETCI MAKÁÁÁŤ!


 

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie