11.2.2016 14:03 | Military

Podľa hľadačov pokladov je Jantárová komnata vo ...

Kde sa ukrýva originál? To vie asi iba pár vyvolených.
Kde sa ukrýva originál? To vie asi iba pár vyvolených.
Zdroj: getty images
Miesto výskytu vzácnej Jantárovej komnata z Petrohradu je od konca 2. svetovej vojny neznáme. Je tu však nová teória.

Podľa tej sa jedinečná zbierka nachádza v pivniciach zámku v severočeskom Frýdlante. O tom sú skalopevne presvedčení bavorskí hľadači Erich Stenz a Georg Mederer, ktorí po nástennej výzdobe pátrajú už niekoľko rokov. Ďalšiemu výskumu majú brániť české úrady, informovala na svojom webe bavorská rozhlasová a televízna spoločnosť Bayerischer Rundfunk.

Stenz, ktorý kedysi pracoval pre Spolkovú spravodajskú službu (BND), sa odvoláva na svedectvo istej ženy, ktorá bola na zámku zamestnaná ako kuchárka. Tá mala vidieť, ako vojenská kolóna priviezla bedne so šperkmi, zlatom a obrazmi, a ako vojaci náklad ukryli v pivniciach. Stenz tvrdí, že so ženou, ktorá už zomrela, osobne hovoril. "Výpoveď tejto ženy je pre mňa absolútne dôveryhodná," povedal Stenz. Preto sa vydal spolu s Medererom do českého Frýdlantu, kde sa vydávali za turistov. Pri prehliadke zámku sa od sprievodcu vzdialili, aby si prezreli katakomby. Tu objavili zvláštnu stenu, ktorá podľa nich bola postavená dodatočne, a za ktorou môže byť spomínaný poklad.

Stenz sa neskôr dozvedel o istom rádiovom vysielaní s veľmi zaujímavým obsahom. Za rádiogramom mal stál Martin Bormann, ktorý bol osobným tajomníkom Adolfa Hitlera. Bormann podľa oboch bavorských hľadačov prikázal Jantárovú komnatu previezť na územie Česka. Má to dokladať Bormannov notový zápis, kde je pravdepodobne zašifrované presné miesto uloženia pokladu.Stenz a Mederer sa do Frýdlantu vydali opäť, aby v bádaní pokračovali. Podľa svojich slov však narazili na odpor kastelánky a Národného pamiatkového úradu (NPÚ), ktorý zámok spravuje. Dvojica mala požiadať o nahliadnutie do konkrétnych plánov stavby, ale šéf NPÚ ich mal odmietnuť. Ďalší výskum tak majú znemožnený. Stenz je presvedčený, že české úrady a vláda sa obávajú škandálu, ktorý by s nálezom komnaty súvisel.

Jantárovú komnatu v roku 1716 daroval ruskému cárovi Petrovi I. pruský panovník Fridrich Viliam. V roku 1941 ju Nemci pri Petrohrade demontovali, a až do jari 1945 bola uložená v Königsbergu, dnešnom Kaliningrade. Od roku 1945 po nej hľadači pokladov neúspešne pátrajú, a to napríklad v Krušných horách, na Šumave či v Rakúsku. Niektorí vedci sa domnievajú, že komnatu zničili sovietske vojská pri dobývaní Kaliningradu, alebo že sú skvosty stále zasypané v ruinách pivnice miestneho zámku, kde boli uložené. Presnú kópiu Jantárovej komnaty môžu turisti vidieť od roku 2003 v Petrohrade.

VIDEO: Kópia Jantárovej komnaty

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie