13.2.2016 06:00 | Military

Kedy sa človek prizná aj k veciam, ktoré nikdy neurobil?

Každý to skôr či neskôr vzdá.
Každý to skôr či neskôr vzdá.
Zdroj: getty images
Metód mučenia a týrania si ľudstvo na seba vymyslelo nespočetne veľa. Niektoré viac mrzačia telo, iné naopak dušu. Tento spôsob je však osvedčený na celom svete.

Nenechať mozog odpočinúť znamená zbaviť človeka súdnosti  a schopnosti ovládať správanie a  myslenie. Potom prizná čokoľvek, teda aj to, čo nikdy neurobil. Vedci z Michiganu preukázali, že nedostatok spánku skutočne vedie ľudí k priznaniu niečoho, čo ani nespáchali. Človek ako najväčší tyran planéty to už dávno vie. Ľudia nenechávali vyspať nešťastníka, ktorého chcú týraním zničiť a prinútiť k čomukoľvek, už od nepamäti. A je úplne jedno, z akej kultúry, náboženstva, filozofie, politického systému a organizácie pochádzal. Tyrani, mocenské skupiny a psychopati dobre vedia, že aj najsilnejšieho ducha je možné touto metódou zlomiť a donútiť k sprenevereniu sa pravde a etickým zásadám.

Vedci pri svojom výskumne ale samozrejme nikoho netýrali. Zaujímali sa iba o to, čo je človek schopný urobiť po 24 hodinách stálej bdelosti. Jeho úsudok a schopnosť uvažovania sa zmení natoľko, že 4,5 krát častejšie podpíše klamlivé prehlásenie a prizná sa k niečomu, čo nikdy neurobil či nepovedal.  „Toto je prvý vedecký dôkaz, že spánková deprivácia zvyšuje pravdepodobnosť, že sa človek nepravdivo prizná k nesprávnemu konaniu, ktorého sa nikdy nedopustil. Je to kľúčový krok k chápaniu jej úlohy v krivom svedectve a zdôrazňuje zložité otázky týkajúce sa nedostatku spánku u nevinných obvinených a u tých vinných,“ prehlásila americká profesorka Kimberly Fennová.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie