17.2.2016 06:00 | Zaujímavosti

Titanic II: Staronový luxus len pre boháčov

Titanic II: Panstvo sa povozí, chudoba si pozrie iba obrázky.
Titanic II: Panstvo sa povozí, chudoba si pozrie iba obrázky.
Zdroj: titanic-ii.com
Napriek finančným problémom austrálsky banský magnát Clive Palmer neupustil od svojho obrovského sna. Naozaj obrovského.

Podľa jeho sna má v roku 2018 na more vyplávať replika slávneho Titanicu, ktorý aj keď bol považovaný za nepotopiteľný, klesol ku dnu na svojej prvej plavbe v roku 1912. Kópia, ktorú už v čínskych dokoch stavia britská spoločnosť Blue Star Line, bude mať rovnako ako originál turecké kúpele, bazén a parížsku kaviareň, ale aj moderný navigačný systém a veľkorysú únikovú trasu.

Palmer svoj projekt oznámil pred štyrmi rokmi, kedy uplynulo 100 rokov od stroskotania originálneho Titanicu. Práce nepostupujú tak rýchlo, ako by si želal, a to kvôli vysokým nákladom. Počíta sa, že Titanic II bude stáť v prepočte cca 450 miliónov €. Plavidlo vysoké 53 metrov a dlhé 269 metrov bude mať tri poschodia. Ako napísal denník Belfast Telegraph, bude mať 840 kajút pre 2435 pasažierov a 900 člennú posádku. Niektoré prvky budú zachované z čisto historických dôvodov, aj keď nebudú funkčné. Trup Titaniku II nebude nitovaný, ako to bolo v prípade originálu, ale zváraný. Namiesto parných motorov bude vybavený naftovo - elektrickým pohonom a záchranných člnov bude dosť pre všetkých na palube.

VIDEO: Titanic II"Titanic bola loď snov. Titanic II bude loď, na ktorej sa sen stane skutočnosťou," teší sa Palmer, ktorý priznáva, že je otvorený akémukoľvek bláznovstvu. Z prezentácie lode je zjavné, že veľká pozornosť bude venovaná slávnemu schodisku, ktoré sa objavilo vo filme Jamesa Camerona, a rovnako tak aj dobovému nábytku, ktorý dodá lodi náležitý luxus. Pri tej "pravej plavbe" bol bazén hlboký skoro tri metre naplnený morskou vodou. Pre pasažierov 1. triedy bola k dispozícii kaviareň vystavaná ako podnik na parížskej ulici. Pasažieri 3. triedy naproti tomu jedli v spoločnej jedálni s jedným dlhým stolom.

Hoci loď ešte nie je hotová, už teraz sa špekuluje o závratne vysokých cenách lístkov. Napríklad apartmán v prvej triede by mohol vyjsť až na 80.000 €. Pre záujemcu o inauguračnú plavbu medzi čínskou provinciou Ťiang-su a Dubajom v Spojených arabských emirátoch to však môže byť zanedbateľný obnos.

VIDEO: Titanic II

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie