19.2.2016 14:05 | Macho

Reči druhých nás ovplyvňujú viac, ako by sme si sami želali

Hovoria o mne, že som pohoďák. Tak som :)
Hovoria o mne, že som pohoďák. Tak som :)
Zdroj: getty images
Ľudia dokážu pomerne dobre už z obyčajnej fotografie odhadnúť, ako dôveryhodný je druhý človek.

V dobe internetu a moderných technológií, kedy je veľká časť komunikácie a medziľudských vzťahov sprostredkovaná nepriamo textom a fotkami, to môže mať veľký význam. Psychológovia z New Yorku ale zistili, že ľudia sa tvária na fotkách tak, ako si myslia, že ich druhí vnímajú.

A čo to znamená v praxi? Že nás zásadne ovplyvňuje to, čo nám o nás samotných hovoria ostatní. Keď tak človeku niekto povedal v minulosti, že má nedôveryhodnú tvár, tieto myšlienky sú v ňom silne zakódované, a pri stretnutí s novou neznámou osobou sa tvári pod ich vplyvom skutočne nedôveryhodne. A čo viac, dokonca sa tak aj správa. Profesor Michael Slepian a doktor Daniel Ames vykonali množstvo experimentov, v ktorých preukázali, že názor druhých ľudí v nás ovplyvňuje zásadne to, ako sa správame  a tvárime neskôr.

„Dokázali sme, že ľudia, ktorí vyzerali v minulosti dôveryhodne a boli o tom informovaní druhými, sa správali najbližšie oveľa dôveryhodnejšie. Samozrejme nie každý úsudok o každej tvári je správny a ľudia sú náchylní k nepodloženým stereotypom v posudzovaní vzhľadu druhých ľudí… Ale aj tí, ktorí vyzerali v minulosti nedôveryhodne, klamú potom viac, pretože nadobudli dojem, že im aj tak nebude nikto veriť,“ vysvetľuje profesor Slepian.

:gallery:true:true:true
Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie